Chłoniak objawy

Chłoniak objawy - choroby diagnoza, leczenie

Chłoniak jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów na świecie. Większość osób nie ma jednak świadomości, że jest to nowotwór złośliwy. Jego objawy są tak mylące, że bardzo często ludzie poczytują je za zwykłe przeziębienie. Tymczasem jest to niezwykle poważna pomyłka – poznajmy zatem objawy chłoniaka oraz badania, które muszą zostać wykonane, by w 100% potwierdzić jego obecność w naszym organizmie.

Chłoniak jest nowotworem węzłów chłonnych. W obecnych czasach, dzięki znacznemu postępowi medycyny, zdecydowana ich większość jest wyleczalna, a te, które pozostały nieuleczalne, mają status chorób przewlekłych.

Objawy chłoniaka bardzo często mylone są z grypą i przeziębieniem, co znacznie opóźnia proces diagnozy i rozpoczęcia leczenia właściwego.  Statystycznie w Polsce każdego roku około 7 tysięcy osób dowiaduje się, że cierpią na nowotwór. Dzięki wczesnej diagnozie możliwa jest niemalże 100% szansa na całkowite wyleczenie. Im dłużej zwlekamy, tym bardziej maleją nasze szanse na wyzdrowienie.

Na co powinniśmy zatem zwracać uwagę? Co jest charakterystyczne dla chłoniaka?

  • podwyższenie temperatury i wystąpienie potów nocnych
  • znaczny świąd na skórze całego ciała, przymus drapania
  • powiększenie węzłów chłonnych, stałe uczucie zmęczenia i niemożliwość podjęcia aktywności
  • kaszel, duszności
  • utrata masy ciała bez żadnej wyraźnej, obiektywnej przyczyny

Potwierdzenie lub wykluczenie  obecności chłoniaka jest możliwe jedynie podczas wizyty lekarskiej. Nie należy jednak oczekiwać, że usłyszymy poprawną diagnozę już na naszym pierwszym spotkaniu ze specjalistą. Do tego należy ustalić cały dotychczasowy przebieg choroby, zbadać wszelakie węzły chłonne tak, by można było określić ich wielkość i spoistość, a także bolesność i ruchomość. Podejrzane węzły chłonne na następnym etapie będą sprawdzane przy pomocy badania histopatologicznego. Badanie to jedynym, pewnym sposobem na potwierdzenie bądź wykluczenie pojawienia się tej poważnej choroby.

Na początku każdy lekarz będzie podejrzewał infekcję – np. gardła. Z tego powodu zalecona zostanie kuracja antybiotykowa trwająca 10 dni. Jeżeli nic w przypadku węzłów się nie zmieni, nadal będą powiększone, wówczas można nabrać do nich znacznie większych podejrzeń. Zakażony węzeł chłonny zostanie pobrany w całości (oczywiście zabieg ten wykonuje się jedynie w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga się od pacjenta, by przebywał na terenie szpitala dłużej, niż jest to konieczne). Przeprowadzenie klasycznej biopsji przy użyciu igły nie może być ostatecznym dowodem na to, co jest przyczyną powiększenia się węzłów chłonnych.

Dzięki szybkiemu rozpoznaniu choroby można jak najwcześniej rozpocząć właściwe leczenie przeciwnowotworowe. Szybki dobór prawidłowej terapii wiąże się także ze zwiększeniem szansy na powodzenie całego leczenia. Istotny jest zatem poziom zaawansowania chłoniaka. Zanim lekarz dokona wszelakich ustaleń odnośnie rodzaju terapii, musi doskonale zorientować się z zasięgiem choroby, a zatem stopniem jej zaawansowania.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *