Choroby zakaźne dzieci – szkarlatyna

Choroby zakaźne dzieci – szkarlatyna - choroby diagnoza, leczenie

Jedną z chorób zakaźnych, na które chorują głównie dzieci jest szkarlatyna nazywana także płonicą. W chwili obecnej w naszym kraju choroba ta występuje bardzo rzadko, jest to jednak bardzo groźne schorzenie, którego pierwszych objawów nie należy lekceważyć. Szkarlatynę wywołują bakterie należące do paciorkowców grupy B. Do zakażenia szkarlatyną dochodzi drogą kropelkową. Na szkarlatynę zarażają nie tylko osoby, które w danym momencie na nią chorują, szkarlatyną możemy także zarazić się poprzez kontakt z osobą chorą na anginę wywołaną paciorkowcem. Tego typu zakażenie jest jednak bardzo rzadkie, najczęściej zarażamy się jednak od osoby chorej na szkarlatynę.

Okresem, w którym najwięcej dzieci choruje na szkarlatynę jest jesień i zima. Pierwsze objawy świadczące o tym, że doszło do zarażenia szkarlatyną pojawiają się po 2, maksymalnie po 5 dniach od chwili kontaktu z osobą chorą. Już pierwsze objawy choroby są niepokojące: chorzy skarżą się nie tylko na ogólnie złe samopoczucie, ale mają także bardzo wysoką gorączkę. W wielu przypadkach gorączka ta przekracza 39°C. Dodatkowym objawem u osób dorosłych są bóle brzucha i nudności, zaś u dzieci wymioty. Dodatkowe objawy szkarlatyny to także krwistoczerwone i powiększone migdałki. Na migdałkach można zauważyć także nalot. W przypadku szkarlatyny dochodzi także do powiększenia znajdujących się na szyi węzłów chłonnych. Wraz z tymi pierwszymi objawami u części chorych osób występuje także wysypka. U pozostałych chorych wysypka ta pojawia się trochę później. Wysypka, która towarzyszy szkarlatynie ma intensywnie czerwony kolor (stąd nazwa choroby), a wyglądem przypomina bardzo drobne plamki. To dzięki tej bardzo charakterystycznej wysypce możliwe jest postawienie właściwej diagnozy. Wysypka znika po tygodniu, maksymalnie po 10 dniach.

Leczenie szkarlatyny polega na podaniu antybiotyku. W przypadku szkarlatyny podawana jest penicylina. Dziecko może otrzymać także inny antybiotyk, zawsze będzie to jednak antybiotyk pochodny penicyliny. Leczenie trwa od 10 dni, a czasem nawet dwa tygodnie. Dzieci, które raz przechorowały szkarlatynę nie zachorują już na nią więcej: po przechorowaniu będą na nią odporne do końca życia. Dziecku możemy podać także leki przeciwgorączkowe. Chorym dzieciom podajemy duże ilości lekko ciepłych płynów. Oczywiście czas choroby dziecko powinno spędzić w łóżku. W okresie choroby i rekonwalescencji podajemy dziecku lekkostrawne potrawy. W czasie choroby najlepsze są potrawy, których konsystencja jest półpłynna.

Szkarlatyna może wywołać różnego rodzaju powikłania. Jednym z najczęściej występującym powikłań jest zapalenie ucha środkowego. Może dojść także do kłębuszkowego zapalenia nerek lub do gorączki reumatycznej. Szybkie rozpoznanie i skuteczne leczenie pozwoli uniknąć tych powikłań. Dlatego też nie powinno przerywać się podawania antybiotyku nawet  wtedy, kiedy u dziecka nastąpiła wyraźna poprawa stanu zdrowia. Warto wspomnieć, że jak dotychczas nie udało się wynaleźć szczepionki chroniącej przed tą chorobą.

Polecane wpisy:

One comment

  • Witam,
    Mój syn zachorował juz piąty raz na szkarlatyne w ciągu 18tu miesięcy, już nie wiem co mam robić, mieszkamy w Szkocji i tylko nam dają penicyline a na dodatek nie dają żadnych probiotykow. W artykule piszą państwo ze jeżeli dziecko zachorowało raz na szkarlatyne to już więcej nie będzie chore. Boje się o jego układ odpornościowy. Proszę o radę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *