Czym objawia się refluks żołądkowo-przełykowy?

Czym objawia się refluks żołądkowo-przełykowy? - choroby diagnoza, leczenie

Problemy gastryczne można by w zasadzie uznać za jedną z chorób XXI wieku. Trudno byłoby bowiem wskazać osobę, która chociaż raz na jakiś czas nie skarżyłaby się na problemy ze strony układu pokarmowego. Bardzo często winę za taki stan ponosi stres, jedzenie w pośpiechu, nieodpowiednia, ciężkostrawna i niezdrowa dieta. W wielu przypadkach jednak dolegliwości te powtarzają się nasilają i winę za nie ponosi jakieś problem natury medycznej np. refluks żołądkowo-przełykowy.

Refluks żołądkowo-przełykowy polega na tym, że treść pokarmowa z żołądka trafia z powrotem do przełyku. Jak łatwo się domyślić nie pozostaje to bez echa i najczęściej wiąże się to przede wszystkim z mniej i bardziej silny stanem zapalnym błony śluzowej przełyku. Stan zapalny powstaje na skutek zarzucania częściowo strawionej treści pokarmowej o kwaśnym odczynie żołądka do przełyku. Najczęściej jest to spowodowane zaburzeniami pracy układu pokarmowego, a konkretnie zwieracza przewodu pokarmowego. Jego zbyt słabe napięcie powoduje, że treść pokarmowa w łatwy sposób przedostaje się z powrotem do przełyku.

Aby sprawdzić czy ta choroba dotyczy również nas warto przeanalizować dokładnie, jak przedstawiają się refluks żołądkowo-przełykowy objawy. Jak zostało wspomniane refluks żołądkowo-przełykowy to nic innego jak zarzucanie kwaśnej treści pokarmowej do przełyku. Jak więc łatwo się domyślić pierwszym podstawowym jego objawem jest zgaga czyli pieczenie odczuwane przede wszystkim w okolicach mostka. Chociaż pieczenie możemy także odczuwać w okolicach szyi. Uczucie te jest szczególnie silne, jeśli zjedliśmy jakiś bardzo słodki, cierpki lub kwaśny posiłek. Zgaga to bardzo często również następstwo jakiejś tłustej, ciężkostrawnej potrawy. Do innych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego należy między innymi nieprzyjemny kwaśny posmak w ustach, częste odbijanie się treścią pokarmową, nudności czy nawet wymioty. Chorobie refluksowej może także towarzyszyć  ból gardła, stany zapalne dziąseł, chrypka czy kaszel.  W niektórych przypadkach kwaśna treść pokarmowa nie tylko zasysana jest do przełyku, ale też trafia dalej do układu oddechowego. Stąd między innymi kaszel, nadmierna praca oskrzeli czy stany zapalne strun głosowych. Objawy bardzo często nasilają się po posiłku lub też rano zwłaszcza kiedy chory śpi z nisko położoną głową.

Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego są dosyć charakterystyczne i bardzo często leczenie podejmowane jest na podstawie wywiadu lekarskiego. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak bardziej pogłębiona diagnostyka. Do badań diagnostycznych tego schorzenia należy między innymi badanie radiologiczne. Przed badaniem pacjentowi podaje się tzw. papkę barytową. Dzięki temu lekarz jest w stanie dokładnie obejrzeć przełyk. Inna metoda to gastrofiberoskopia. W metodzie tej do przełyku jest wprowadzana specjalna rurka zakończona kamerą, która pozwala obejrzeć przełyk i żołądek, jak również pobrać ewentualne wycinki. Inną metodą jest podawanie inhibitora pompy protonowej i obserwowanie jak pacjent zachowuje się pod wpływem tego działania.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *