Czym objawia się zakażenie bakterią helicobacter pylori?

Czym objawia się zakażenie bakterią helicobacter pylori? - choroby diagnoza, leczenie

Na choroby ze strony układu pokarmowego ostatnimi czasy uskarża się coraz więcej z nas. Bardzo często przy takiej okazji pada nazwa helicobacter pylori. Co oznacza ta obco brzmiąca nazwa i czy w istocie możemy mieć jej objawy.

Helicobacter pylori to dosyć podstępna bakteria, która może prowadzić do szeregu chorób układu pokarmowego (dokładnie jego górnego odcinka). To na może być odpowiedzialna za powstawanie stanów zapalnych lub wrzodów żołądka lub dwunastnicy a nawet za choroby nowotworowe.

Z tego powodu bardzo ważne jest to, aby stwierdzić czy występują u nas helicobacter pylori objawy, aby nie zlekceważyć pierwszych symptomów tej choroby i podjąć właściwie leczenie.

Helicobacter pylori produkuje ureazę. Jest to enzym, który powoduje zobojętnienie soku żołądkowego. Ponadto helicobacter pylori wytwarza także szereg innych substancji, które mogą prowadzić do stanu zapalnego błony śluzowej żołądka. Stąd wspomniane wyżej wrzody żołądka czy dwunastnicy. U pewnej grupy osób helicobacter pylori rozwija się zaś praktycznie bezobjawowo. Mówimy wówczas o łagodnym zapaleniu błony ścian żołądka, które można sprawdzić jedynie w badaniu mikroskopowym . W tym wypadku ryzyko choroby jest znacznie mniejsze.

U dużej grupy chorych helicobacter pylori jest odpowiedzialna za zwiększone wydzielenia kwasu solnego oraz gastryny. Z tego powodu widoczne i odczuwalne objawy, jakie towarzyszą chorobom powodowanym przez tę bakterię są związane z ostrym nieżytem żołądka. Mówimy tu więc o wszelkich zaburzeniach ze strony układu pokarmowego nudnościach, wymiotach, bólu w okolicy klatki piersiowej czy przełyku, zgadze, częstemu odbijaniu się treścią pokarmową. Chory bardzo często skarży się na niestrawność, wzdęcia, nawracające biegunki. W niektórych przypadkach mamy także do czynienia z podwyższona temperaturą osłabieniem i ogólnym pogorszeniem samopoczucia. Jak już zostało wspomniane helicobacter pylori jest bakteria dosyć podstępna, ponieważ bardzo często to, że objawy ustąpiły nie oznacza, że bakteria została pokonana. Ustąpienie objawów bardzo często wywołuje u chorego mylne wrażenie, że „samo przeszło”. Tymczasem tak się nie dzieje. Nastąpiło tylko chwilowe złagodzenie objawów. Chcąc pozbyć się bakterii konieczne jest podjęcie właściwego leczenia.

Jak już zostało wspomniane helicobacter pylori w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo lub też jej objawy są niejednoznaczne. Z tego powodu lekarz nie tylko podczas wywiadu pyta pacjenta o objawy, ale też zaleca odpowiednią diagnostykę. Ta zaś w przypadku zakażenia bakteria helicobacter pylori jest dosyć szeroka. To jakiego typu badania zostaną przeprowadzone zależy od stopnia od przedstawianych objawów oraz stopnia zaawansowania choroby. Do dyspozycji mamy między innymi metody nieinwazyjne oraz inwazyjne. Jeśli chodzi o metody nieinwazyjne to polegają one na badaniu krwi, kału lub śliny pacjenta. Z kolei metody inwazyjne opierają się na pobraniu wycinka błony śluzowej. Najczęściej jest on pobierany podczas gastroskopii. W tym wypadku mamy do czynienia z badaniem histopatologiczny, testem urazowym lub hodowlą tkanek.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *