Gazy w jelitach

Gazy w jelitach - choroby diagnoza, leczenie

Czym są gazy w jelitach? Jak powstają, dlaczego są tak kłopotliwe, i w jaki sposób można się ich pozbyć – bądź chociażby zmniejszyć ich natężenie? Przede wszystkim musimy na samym początku uświadomić sobie, że gazy naturalnie znajdują się w świetle jelita. Jedynie ich zwiększona ilość może wydać się zjawiskiem niepokojącym.

Gazy jelitowe posiadają dwa główne źródła:

 • powietrze połykane podczas jedzenia bądź mówienia (w tym przypadku azot i tlen)
 • produkcji fermentacji jelitowej, która zachodzi w jelicie grubym

Wszystkie gazy, których źródłem jest metabolizm bakteryjny charakteryzują się wyjątkowo zróżnicowanym składem. Niektóre z nich nie posiadają żadnego zapachu – dwutlenek węgla, metan, wodór. Inne zaś mają specyficzną woń, którą każdy z nas na pewno doskonale kojarzy – siarkowodór oraz jego pochodne. To, jak wiele w naszych jelitach znajduje się gazów oraz to, jakiego są one rodzaju jest bezpośrednio zależne od naszej diety, składu flory jelitowej oraz sprawności samego jelita.
Normalnie w jelicie znajduje się 200 ml objętości gazów, które wydalane są w ilości 600 ml. Dana osoba statystycznie powinna wydalać gazy kilkanaście bądź 25 razy na dobę (przy czym wartość 25 to maximum).

Skąd biorą się zatem problemy z większą niż przeciętnie, ilością gazów jelitowych?

 • przede wszystkim źródło problemów tkwi w pożywieniu. Spożywanie pokarmów uznawanych za gazotwórcze grozi znacznym powiększeniem ich objętości w jelicie. Głównie odpowiedzialna jest za to fasola oraz rośliny strączkowe
 • palenie papierosów i rzucie gumy – wówczas znacznie zwiększamy ilość połykanego powietrza
 • niektóre osoby z powodu leczenia operacyjnego mogą nie mieć możliwości odbijania połkniętego powietrza. Wiąże się to z chorobą refluksową przełyku.
 • upośledzenia procesu trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim. Z tego powodu zwiększa się ilość substratów, które następnie miałyby zostać poddane fermentacji w jelicie grubym
 • zwiększenie czasu pasażu jelitowego
 • zbyt duża ilość bakterii znajdująca się w jelicie cienkim. Jeżeli bowiem porównać florę bakteryjną jelita cienkiego oraz grubego okazuje się, że środowisko jelita cienkiego jest względnie jałowe

Kiedy gazy znajdujące się w jelitach powinny wzbudzić nasz niepokój?

Bywa, że pacjenci nadinterpretują i mylą wzdęcia z nadmiernym powstawaniem gazów. Problem można rozpoznać, porównując ilość wydalanych gazów w czasie, kiedy czuliśmy się względnie zdrowi z tym, ile razy mamy „wiatry” obecnie. Z reguły lekarze nie wykonują dodatkowych, szczegółowych badań na podstawie samego jedynie wrażenia zwiększonej ilości gazów. Muszą do tego dojść również inne, bardziej niepokojące objawy, mogące się kojarzyć z organiczną chorobą przewodu pokarmowego.

By wyeliminować podejrzenia poważniejszej choroby, przeprowadza się:

 • przeglądowe zdjęcie jamy brzusznej. Dzięki niemu można w sposób orientacyjny określić ogólną ilość gazów, a następnie wykluczyć zaburzenia drożności w obrębie przewodu pokarmowego.
 • ultrasonografię jamy brzusznej
 • badania endoskopowe
 • oddechowy test wodorowy (niezwykle rzadko).

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *