Gorzki smak w ustach

Gorzki smak w ustach - choroby diagnoza, leczenie

Gorzki smak w ustach to smak, który zna każdy z nas. Możemy go odczuwać zarówno po zjedzeniu potrawy o określonym smaku,  niekiedy także podczas kataru czy przeziębienia. Niekiedy jednak gorzki smak w ustach odczuwamy przez dłuższy okres czasu w zasadzie bez względu na to, jaki posiłek zjedliśmy wcześniej.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Gorzki smak w ustach zazwyczaj wynika  zaburzeń w odczuwaniu smaku. Fachowo tego typu zaburzenie określa się mianem dysgeusia. Zaburzenie takie może mieć różne podłoże. Może ono być wywołane przez choroby neurologiczne, ogólnoustrojowe czy uszkodzenie kubków smakowych. Jeżeli chodzi o zaburzenia neurologiczne to należy tu wymienić szereg mniej i bardziej poważnych dolegliwości począwszy od chwilowych migren po padaczkę czy stwardnienie rozsiane. Przyczyną przykrego posmaku w ustach mogą być także operacje laryngologiczne, dotyczące uszu, nosa, gardła, zatok, migdałków itp. Nieprzyjemny smak w ustach to także bardzo często również efekt zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Może on być przykładowo wywołany refluksem żołądkowym, stanem zapalnym przewodu pokarmowego, wrzodami żołądka czy dwunastnicy. Wiele kobiet może także potwierdzić , że z nieprzyjemnym posmakiem w ustach borykało się w okresie ciąży. W niektórych przypadkach winą przykrego posmaku w ustach są także choroby nerek między innymi mocznica. Gorzki smak w ustach to także bolączka osób cierpiących na kamicę pęcherzyka żółciowego.

Poza przyczynami typowo chorobowymi gorzki smak w ustach może być także efektem niewłaściwej higieny jamy ustnej czy nieodpowiedniej diety. Wbrew pozorom do gorzkiego smaku w ustach może się przyczyniać zbyt duża ilość cukru w naszej codziennej diecie.  Przyczyniać się do jego powstawania mogą także tłuste potrawy, czarna herbata i kawa ,a nawet biały ryż. Gorzki smak w ustach może się także pojawić jako konsekwencja sobotniego grillowania. Dlaczego? Podczas nieumiejętnego grillowania wydzielają się bowiem szkodliwe substancje zwane benzopirenami. Zatrucie nimi skutkuje właśnie owym gorzkim posmakiem.

Jak zostało wskazane przyczyn gorzkiego smaku w ustach może być naprawdę wiele. Jeśli gorzki posmak nie ustaje, to najczęściej wskazuje on na jakąś jednostkę chorobową i nie poradzimy sobie z nim bez usunięcia jego przyczyny czyli wyleczenia konkretnej choroby. Istnieje jednak kilka sposób, dzięki którym możemy doraźnie radzić sobie z tym nieprzyjemnym posmakiem. Z tego powodu w pierwszej kolejności powinniśmy pamiętać o regularnej higienie jamy ustanej. Szczotka, pasta do zębów, a także płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczna powinny być w użyciu nawet kilka razy dziennie. Należy pamiętać nie tylko o regularnym czyszczeniu zębów i dziąseł,  ale także o usuwaniu nalotu z języka. Systematycznie należy także odwiedzać stomatologa i usuwać kamień, tworzący się na naszych zębach. Poza płynem do płukania jamy ustnej możemy także korzystać z ziołowych płukanek np. z szałwii czy mięty. Doraźnie mogą pomóc także miętowe czy ziołowe pastylki.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *