Grzybica paznokci

Grzybica paznokci - choroby diagnoza, leczenie

Jedną z najczęściej spotykanych wśród ludzi chorób wywoływanych przez grzyby jest grzybica paznokci. Częstość jej występowania może wiązać się z dużą łatwością przenoszenia zarodników grzybów na kolejne jednostki. Statystycznie aż 12% mieszkańców naszej planety zmaga się obecnie z tą chorobą, przy czym samych amerykanów jest aż 38 milionów! Zakażeniu podlegają zarówno paznokcie u rąk jak i u nóg, co wiąże się z uczuciem ciągłego kłucia lub ostrego bólu.

Pod wpływem choroby paznokcie znacznie zmieniają swój wygląd. Robią się nieestetyczne, zmieniają kolor, złuszcza się skóra w okolicy płytki paznokciowej. W przypadku znacznego nasilenia choroby pojawia się także nieprzyjemny zapach. Większość osób już na samym początku stara się jak najszybciej pozbyć grzybicy, niestety jej leczenie jest często uporczywe, długotrwałe, i nie zawsze – skuteczne. Grzybica ma bowiem tendencję do częstych nawrotów i jeżeli pojawi się raz, to nigdy nie będziemy mogli już mieć pewności, że znowu nie zaatakuje.

Co się dzieje w chwili, w której nie leczymy zakażenia?

  • grzyby obejmują swoim zasięgiem cały paznokieć, doprowadzając do rozprzestrzenienia się choroby na pozostałe palce
  • grzyb wchodzi głęboko tak, że często jedynym sposobem na usunięcie go jest pozbycie się całego paznokcia

Co najlepiej leczy grzybicę? Po jakie preparaty warto sięgnąć, a których lepiej unikać?

Jak się okazuje, reklamowane leki na receptę stosowane w przypadku leczenia grzybicy mogą przynieść znacznie więcej szkód niż pożytku. Skuteczność preparatów przeznaczonych do użytku miejscowego wynosi zaledwie 10%, dodatkowo ich stosowanie związane jest z ciężkimi skutkami ubocznymi. Leki przeciwgrzybiczne obciążają wątrobę, wywołują zastoinową niewydolność serca, zaburzenia czynności żołądka, podrażniają okoliczną skórę, przyczyniając się do jej łuszczenia i uporczywego świądu.

Grzybicę paznokci można także leczyć laserowo. Niestety, jest to metoda droga i jeszcze nie do końca dopracowana. Promień lasera kierowany jest na zarażone miejsce – grzybicę usuwa się, przy jednoczesnym braku uszkodzenia paznokcia oraz skóry palca. Mimo, iż w leczeniu laserowym wielu chorych pokładało spore nadzieje, teraz widzimy, że laser nie jest w stanie całkowicie usunąć zakażenia.

Innym wyjściem jest zastosowanie domowych środków, które przyrządzamy sami na podstawie babcinych ziół oraz przepisów. Stosuje się ocet, środki wybielające zawierające chlor, olejki lawendowe oraz z drzewa herbacianego, płyny do płukania ust a nawet piwo. Zgodnie z najnowszymi badaniami okazuje się, że wszelakie środki dostępne w domu tak naprawdę wcale nie pomogą nam uporać się z grzybicą. Nie tylko ich przygotowanie wiąże się z poświęceniem temu ogromnej ilości czasu, ale także – jest to czas całkowicie zmarnowany. Leczenie może przeciągnąć się na długie miesiące, w czasie których łatwo jest zapominać o kolejnych dawkach leków. Większość osób przyznała, że przestali ich używać  już po upływie 1-2 tygodni.

Jak się okazuje – najskuteczniejsze w leczeniu grzybicy paznokci są leki naturalne, stworzone na bazie dostępnych w przyrodzie składników, których nie nabywamy na podstawie lekarskiej recepty.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *