Helicobacter pylori leczenie

Helicobacter pylori leczenie - choroby diagnoza, leczenie

Bakteria Heliobacter pylori potrafi prawdziwie dać się we znaki. Zagnieżdża się ona w błonie śluzowej żołądka, skąd musi zostać ona usunięta całkowicie, jeżeli chcemy mówić o udanym i skutecznym leczeniu. Sama bakteria wywołuje chorobę wrzodową żołądka, dwunastnicy, a także na późniejszym etapie może się przyczynić do rozwoju raka żołądka. Całkowite usunięcie bakterii jest jedynym, możliwym sposobem na pozbycie się wymienionych wyżej chorób.

Na czym polega leczenie?

Bakterię leczmy korzystając z antybiotyków. Używa się przy tym dwóch antybiotyków w tym samym czasie, przy dodatkowym stosowaniu inhibitora pompy protonowej. Sam inhibitor jest lekiem zmieniającym pH kwasu żołądkowego, zobojętniającym go. Stosując się do zasad powyższej terapii, można całkowicie i skutecznie usunąć bakterię z ciała i doprowadzić do pełnego i trwałego wyleczenia. Bardzo rzadko zdarza się, by antybiotyki nie podziałały – w takim przypadku lekarze przepisują inny zestaw leków.

Poznajmy teraz podstawowe zasady eradykacji:

  1. Na samym początku używa się leku z grupy IPP, przy czym jego rodzaj jest dowolny. Dołącza się do niego dwa antybiotyki (standardowo przepisuje się amoksycylinę oraz metronizadol), które pacjent musi przyjmować przed tydzień dwa razy dziennie. Niestety, bakteria przez lata zdążyła uodpornić się na większość leków, dlatego leczenie trwa coraz dłużej i dłużej.
  2. W chwili, w której przepisane na pierwszym etapie leki nie dają zadowalających efektów, stosuje się leki drugiego wyboru. Może to być sól bizmutu, IPP, tetracyklina i metronizadol. Tutaj leczenie trwa od 10-14 dni. W Polsce sól nie jest niestety dostępna i z tego powodu stosuje się jedynie pozostałe składniki.

Jeżeli eradykacja zostanie przeprowadzona poprawnie, to wówczas rzadko występują nawroty zakażenia bakterią. Nie możemy oczywiście traktować tego jako 100% zabezpieczenia na przyszłość, jednakże z cała pewnością możemy być znacznie bardziej spokojni. Nawrót choroby to raczej ponowne dostanie się bakterii do  naszego ciała aniżeli infekcja utajona.

Zarówno  po leczeniu jak i przed nim powinniśmy stosować się podstawowych zasad profilaktyki, które nie są szczególnie trudne, wystarczy:

  • często myć ręce oraz zęby
  • regularnie odwiedzać stomatologa, jako że najczęstszym źródłem infekcji jest właśnie niezaleczona próchnica

Na bakterię nie mamy jeszcze dostępnej  żadnej szczepionki, która sama w sobie chroniłaby nas przed zarażeniem. Na szczęście nie jest wykluczone, że w niedługim czasie naukowcy opracują specjalną recepturę. Dzięki temu na pewno zmniejszyłaby się liczba zachorowań na chorobę wrzodową oraz raka żołądka.

Leczenie na pewno powinno rozpocząć się w pewnych sytuacjach. Jest ono konieczne w chwili, w której pacjent ma chłoniaka żołądka, cierpi na zanikowe zapalenie żołądka, jest w stanie po resekcji żołądka z powodu raka. Wszelakie genetyczne uwarunkowania raka są również wskazaniem do odbycia jak najszybszej wizyty lekarskiej. Niektórzy leczą bakterię tylko dlatego, że nie są w stanie znaleźć przyczyny niedokrwistości.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *