Helicobacter pylori

Helicobacter pylori - choroby diagnoza, leczenie

Helicobacter pylori to bakteria, której obecność powoduje choroby błony śluzowej jelit oraz żołądka. Jeśli pojawiają się choroby górnego odcinka układu pokarmowego, bardzo prawdopodobne, że ich przyczyną jest właśnie Helicobacter. Badania pokazują, że to właśnie zakażenie tą bakterią należy do najczęściej diagnozowanych zakażeń przewodu pokarmowego. Aby stwierdzić obecność bakterii w błonie śluzowej, wykonuje się badania śliny, kału, krwi czy moczu. Niekiedy konieczne jest wykonanie biopsji i pobranie wycinka błony śluzowej.

Zakażenie bakterią może prowadzić do pojawienia się wrzodów żołądka, wrzodów dwunastnicy, zapalenia błony śluzowej żołądka. Niejednokrotnie zakażenie Helicobacter przyczynia się do zmian przedrakowych, a także prowadzi do rozwoju nowotworu żołądka. Bakteria odpowiada za pojawienie się symptomów ostrego nieżytu żołądka. Oznaką jej obecności jest gorączka, niestrawność, biegunka, a także wzdęcia oraz nudności. Niejednokrotnie pojawia się też ból nadbrzusza charakterystyczny dla bólu wrzodowego. U osób zakażonych następuje pogorszenie samopoczucia.

Pojawienie się bakterii w organizmie prowadzi do zjawisk, które mogą przyczynić się do pojawienia się raka żołądka. Diagnozuje się go u niewielkiego odsetka osób zakażonych, jednak można powiązać zakażenie Helicobacter z rozwojem raka żołądka. Najczęściej stwierdza się obecność chłoniaków.

Zakażenie Helicobacter można powiązać także z innymi chorobami, które nie są związane z przewodem pokarmowym. Specjaliści są w stanie połączyć bakterię z objawami astmy, udarem mózgu, zapaleniem tarczycy czy przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Ocenia się, że zakażony jest ogromny odsetek osób.

Stosuje się leczenie farmakologiczne, które można wspierać odpowiednio dobraną dietą. Właściwie dobierane posiłki są w stanie zmniejszyć ból żołądka, a także wspomóc proces eliminowania bakterii z naszego organizmu. Jak w wielu przypadkach, połączenie leków oraz diety znacznie wspomaga proces leczenia oraz przyspiesza powrót do zdrowia.

Podczas procesu leczenia ważne jest systematyczne jedzenie. Zarówno w czasie przejedzenia, jak i w momencie, gdy odczuwamy głód, żołądek produkuje kwas solny. Jego nadmiar podrażnia błonę śluzową, a do tego nie możemy dopuścić w momencie, gdy zdiagnozowano u nas zakażenie Helicobacter. Nie obciążamy żołądka i dokładnie przeżuwamy każdy kęs. Zaleca się gotowanie, pieczenie oraz gotowanie na parze. Picie sporej ilości płynów najlepiej zaplanować w przerwach pomiędzy posiłkami. Eksperci nie zalecają popijania podczas jedzenia. Poleca się przede wszystkim wodę mineralną, jak też herbatki ziołowe. Dobrym wyborem jest chociażby dziurawiec. Jeśli pijemy kawę, warto postawić na tę zbożową i dodać do niej mleko.

Jak uniknąć zakażenia? Specjaliści zalecają dbanie o higienę. Powinniśmy kilkakrotnie w ciągu dnia myć zarówno ręce, jak i zęby. Jeśli mamy próchnicę, należy się jak najszybciej zgłosić do stomatologa i podjąć stosowne leczenie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko zakażenia Helicobacter.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *