Objawy cukrzycy

Objawy cukrzycy - choroby diagnoza, leczenie

Cukrzyca to jedna z chorób, które zaskakują chorych. Jeśli przegapimy pierwsze objawy, możemy otrzymać informację, że cierpimy na cukrzyce od dawna. Nie jest to choroba, która pojawia się nagle i od razu daje jednoznaczne objawy. Warto wiedzieć, że wzrost ilości osób chorych na cukrzycę wynika między innymi z fatalnych nawyków żywieniowych, palenia tytoniu oraz otyłości, która w wielu krajach jest prawdziwą epidemią. Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli w naszej rodzinie ktoś chorował lub choruje na cukrzycę. Jeśli wśród najbliższych mamy diabetyków, warto regularnie wykonywać niezbędne badania i obserwować swój organizm. Choroba nie przychodzi z dnia na dzień, dlatego jej rozwój można stwierdzić już na wczesnym etapie. Pozwoli to od razu zastosować odpowiednie leczenie i zatroszczyć się o swoje zdrowie.

Niepokojące jest to, że zmiany, jakie zachodzą w naszym organizmie w wyniku rozwijającej się cukrzycy, mogą być powodowane przez inne czynniki. Chorzy niejednokrotnie nawet nie przypuszczają, że powodem ich samopoczucia może być cukrzyca. Do objawów możemy zaliczyć chociażby senność i zmęczenie. Jeśli kolejne kawy nie pozwalają się nam obudzić i wciąż czujemy się zmęczeni, może się okazać, że w naszym organizmie istnieje problem z poziomem insuliny. Jeśli nagle czujemy dziwne zmęczenie, które nie mija, nie zwalajmy winy na pogodę, ale udajmy się do lekarza i wykonajmy niezbędne badania.

Innym objawem cukrzycy, który od początku może wzbudzić podejrzenia chorego, jest utrata wagi połączona ze sporym apetytem. Jeśli nagle jemy więcej, a chudniemy, wskazuje to na zaburzenie przyswajania glukozy przez nasze komórki. Trop prowadzi do insuliny, której poziom nie odpowiada normie. Diagnozą, jaką słyszymy, jest cukrzyca.

Kolejnym symptomem świadczącym o początkach cukrzycy jest wzmożone pragnienie oraz częste wizyty w toalecie. Chorzy wciąż odczuwają suchość w ustach, dlatego próbują pozbyć się jej poprzez picie zwiększonej ilości płynów. Nie powinniśmy lekceważyć takich objawów i natychmiast udać się do lekarza, aby potwierdził lub wykluczył cukrzycę.

Pierwsze objawy cukrzycy pojawiają się też na skórze. Niejednokrotnie są to stany zapalane błony śluzowej narządów płciowych lub jamy ustnej. Jeśli problem powraca i nie ma to wyraźnej przyczyny, warto zastanowić się, czy nie zauważamy u siebie też innych objawów  mogących świadczyć o początkach cukrzycy. Niepokojącym objawem jest też wypadanie włosów lub powracająca grzybica paznokci.

W wyniku powstawania ciał ketonowych w organizmie nasz mocz zaczyna inaczej pachnieć. Jest to sygnał, że zmiany cukrzycowe zachodzą i warto udać się w tej sprawie do specjalisty. Mocz zyskuje nieprzyjemny zapach. jest on jakby kwaśny. Wysoki poziom ciał ketonowych może prowadzić także do przewlekłych nudności.

O cukrzycy mogą świadczyć też powracające bóle głowy, problemy ze wzrokiem lub drętwienie kończyn. Warto zapoznać się z pierwszymi objawami, aby móc rozpoznać je natychmiast, gdy pojawią się u nas lub u kogoś z najbliższych.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *