Objawy zakrzepicy

Objawy zakrzepicy - choroby diagnoza, leczenie

Jednym z bardziej niebezpiecznych, a jednocześnie względnie popularnych schorzeń jest zakrzepica żył układu głębokiego. Bardzo często bagatelizowana, a jednocześnie będąca sporym zagrożeniem dla ludzkiego życia i zdrowia. Powikłaniami zakrzepicy może być zespół pozakrzepowy oraz zator tętnicy płucnej.

Kiedy atakuje zakrzepica? Kto znajduje się przede wszystkim w grupie ryzyka?

  • osoby powyżej 40 roku życia i otyłe
  • ludzie po złamaniach: kości miednicy, uda oraz podudzia
  • osoby nieleczące żylaków kończyn dolnych

Zakrzepica bardzo często atakuje ludzi, którzy przeszli przez poważniejsze zabiegi chirurgiczne związane z innymi problemami zdrowotnymi. Szczególnie niebezpieczne są zabiegi takie jak chirurgia jamy brzusznej oraz zabiegi ortopedyczne. Kiedy dana osoba jest unieruchomiona, przechodzi przez okres ciąży oraz połogu, stosuje leki zawierające  w swoim składzie estrogeny oraz progesteron (popularne tabletki antykoncepcyjne) musi liczyć się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na zakrzepicę.

Zakrzepica to powstanie niebezpiecznej skrzepliny krwi, poruszającej się naszymi drogami układu krwionośnego. Sprawia, że przepływ krwi ogólnie zwalnia, zostają uszkodzone ściany naczyń krwionośnych lub dochodzi do zmian składników krwi. Czując silny ból kończyn i notując w ich obrębie spory obrzęk możesz być pewien, że dopadła Cię zakrzepica.

Jakie inne objawy może ona także wywoływać?

  • bóle w czasie chodzenia i stania, który odpuszcza w chwili, gdy przestajemy się ruszać
  • obrzęki w okolicach kostki, podudzia oraz na udzie
  • skóra wydaje się jakby cieplejsza i bardziej czerwona, a żyły powierzchniowe – nabrzmiałe, wypełnione większą ilością krwi
  • skóra stóp oraz podudzi robi się sina
  • występuje gorączka i przyspiesza tętno

Trudno jest na podstawie samych objawów stwierdzić, czy mamy czy też nie zakrzepicę krwi. W celu uzyskania pewności wykonuje się badanie przy pomocy USG-Dopplera. Dzięki zastosowaniu w leczeniu pacjentów heparyn drobnocząsteczkowych można przeprowadzać zabiegi w warunkach ambulatoryjnych. Właściwości heparyny pozwalają jej na zapobieganie powstawania zakrzepu, tworzenia się nowych ognisk choroby oraz przyspieszenie samego procesu leczenia.

Zakrzepica to poważna choroba, bardzo często wymagająca długotrwałego leczenia. Po jej diagnozie może stanąć na podawaniu doustnych leków aż do końca życia, jako że ryzyko związane z ich nie przyjmowaniem byłoby zbyt wielkie. Pojawiająca się podczas tej choroby gorączka nie jest efektem stanu zapalnego w okolicach żył, nie wynika z obecności bakterii w naszych naczyniach krwionośnych, dlatego absolutnie niewskazane jest stosowanie jakichkolwiek antybiotyków. W chwili, w której z powodu choroby uszkodzone zostaną zastawki układu żylnego, mogą pojawić się znaczne zmiany żył i zespół pozakrzepowy. Włóknieją tkanki podskórne, zmienia się wygląd skóry – robi się ona cienka, bardziej napięta i połyskliwa, ma brunatne zabarwienie. Chorzy odczuwają znaczną ociężałość i bolesność nóg, a w wyniku zespołu pozakrzepowego powstają także owrzodzenia podudzi.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *