Objawy zapalenia opon mózgowych

Objawy zapalenia opon mózgowych - choroby diagnoza, leczenie

Zapalenie opon mózgowych objawy mogą wywołać bakterie albo wirusy. W przypadku, kiedy wirusy lub bakterie dojdą do mózgu może dojść do stanu zapalnego. Szczególnie groźne jest zapalenie opon mózgowych, które zostało wywołane przez bakterie. Rodzaj bakterii wywołujących zapalenie opon mózgowych zależy jest między innymi od wieku osoby chorej. U osób dorosłych dochodzi do zapalenia opon mózgowych w przypadku zakażenia pneumokokami lub meningokokami. Drugą postacią zapalenia opon mózgowych to ta wywołana przez wirusy z grupy enterowirusów. Zakażenie to nie jest już tak groźne dla pacjenta jak to wywołane bakteriami.

Objawy zapalenia opon mózgowych są niejednoznaczne. Zarówno zakażenie bakteryjne, jak i wirusowe daje różne objawy. W przypadku zakażenia bakteryjnego do najczęściej występujących objawów zapalenia opon mózgowych należą: bardzo wysoka gorączka ( 40 ° C), chrypka, kaszel, ból gardła. Te pierwsze objawy, które towarzyszą zapaleniu opon mózgowych mogą więc wskazywać, że doszło do zachorowania na infekcję górnych dróg oddechowych. Jednak już w kilka godzin po wystąpieniu pierwszych objawów dołączają następne: nudności, wymioty bóle głowy. Bardzo charakterystycznym objawem zapalenia opon mózgowych jest także sztywność karku. Dodatkowe objawy zapalenia opon mózgowych pojawiają się najpóźniej po upływie 24 godzin od wystąpienia pierwszych objawów. Te dodatkowe objawy to przede wszystkim zwiększona wrażliwość chorego na bodźce świetlne i dźwiękowe. Może dojść także do wystąpienia wysypki w krwistoczerwonym kolorze. U części chorych może dojść także do zaburzeń mowy. U niewielkiego odsetka osób dorosłych u których doszło do bakteryjnego zapalenia opon mózgowych może wystąpić także tak zwany Objaw Brudzińskiego. Z objawami wskazującymi na zapalenie opon mózgowych należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Im szybciej zostanie rozpoczęty proces leczenia, tym większa szansa, że u chorego nie dojdzie do utraty przytomności i wystąpienia drgawek. Utrata przytomności i drgawki to ostatnie, zagrażające już życiu objawy bakteryjnego zapalenia opon mózgowych.

Zapalenie opon mózgowych mogą wywołać także wirusy. Pierwsze objawy zakażenia wirusowego przypominają zakażenie górnych dróg oddechowych. U chorego pojawia się więc przede wszystkim ból gardła, gorączka, nudności i wymioty. Objawy wirusowego zapalenia opon nie są jednak tak zaawansowane, jak w przypadku zapalenia opon wywołanego przez bakterie.

Zapalenie opon mózgowych dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także niemowlęta. W przypadku dzieci objawy zapalenia opon mózgowych to nie tylko gorączka, ale także utrata apetytu, wymioty lub biegunka. Charakterystycznym objawem zapalenia opon mózgowych u niemowląt jest także odgięta do tyłu główka. U chorych niemowląt uwagę rodziców powinno zwrócić także ciemiączko, które pulsuje. Jeżeli u swojego dziecka zauważymy podobne objawy, jak najszybciej udajemy się do lekarza lub wzywamy karetkę pogotowia. Z wezwaniem pomocy nie należy zwlekać, im szybciej to zrobimy, tym rokowania będą lepsze.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *