Kiedy organizm nie toleruje glukozy

Kiedy organizm nie toleruje glukozy - choroby diagnoza, leczenie

Badania ukazują, że z roku na rok rośnie liczba chorujących na cukrzycę. Wzrost cierpiących na tę chorobę jest tak poważny, że zdarza się używać w stosunku do cukrzycy określenia „epidemia”. Życie z cukrzycą nie należy do najłatwiejszych. Dlatego warto obserwować swój organizm i wiedzieć, które objawy mogą się z nią wiązać. Pozwala to zareagować odpowiednio wcześnie, kiedy organizm znajduje się w stanie przedcukrzycowym, czyli nie toleruje glukozy.

Stan przedcukrzycowy określa się mianem nieprawidłowej glikemii lub nietolerancji glukozy. Zjawiska tego nie określa się chorobą, jest raczej ostrzeżeniem, że w organizmie coś szwankuje i nie działa tak jak powinno. O zbyt wysokim poziomie cukru mówi się wówczas, gdy badanie na czczo wykaże wynik od 100 do 125 mg%. W takiej sytuacji konieczne okazuje się wykonanie badanie, które wykaże, jak organizm radzi sobie z tolerancją glukozy. W ramach badania najpierw pobiera się na czczo krew, z której zostaje oznaczony poziom cukru. Następnie w ciągu 5 minut wypija się 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Kolejne badania wykazują stężenie cukru we krwi. Jeśli po około dwóch godzinach stężenie to wynosi od 140-190 mg% oznacza to, że organizm nie radzi sobie z tolerancją glukozy. To najlepsza chwila, by coś zmienić w swoim życiu i zapobiec rozwojowi choroby, która diametralnie odmienia całe życie.

W przypadku cukrzycy bądź stanu przedcukrzycowego niezwykle ważne jest, by dostrzec istotę problemu i nie zlekceważyć go. Istnieje wiele objawów, które mogą wskazywać na pierwsze problemy z tolerancją cukru w organizmie. Oczywiście wcale nie muszą one oznaczać cukrzycy, ale nie warto ich lekceważyć. Jeśli zauważy się u siebie wymienione symptomy, warto wykonać test obciążenia glukozą, by sprawdzić, czy organizm sobie z nią poradzi.

Jednym z pierwszych objawów wskazującym na problemy z cukrem jest zmęczenie, ospałość, jak również zmienne nastroje i samopoczucie. Uwagę powinny zwrócić przede wszystkim nieuzasadnione wybuchy czy stany depresyjne. Mogą one mieć zupełnie inne podłoże, niemniej zaliczają się do pierwszych objawów cukrzycy i dlatego warto je diagnozować także pod kątem tej choroby.

Kolejnym symptomem, na który powinno zwrócić się uwagę, jest zmniejszenie masy ciała. Warto jednak pamiętać, że cukrzyca często jest powiązana z otyłością, szczególnie brzuszną. Dlatego będąc nieco okrąglejszym także trzeba strzec poziomu cukru. Co prawda spadek masy ciała zalicza się do objawów problemu z tolerancją glukozy, jednak nie oznacza to, że otyłe osoby mają czuć się bezpieczne.

Przy nietolerancji glukozy pojawiają się także zaburzenia pracy układu moczowego, co najczęściej objawia się wielomoczem, jak również schorzeniami pęcherza i zapaleniem układu moczowo-płciowego. Także wszelkiego rodzaju zmiany skórne – szczególnie ropne, ranki, które długo i źle się goją, powinny wzbudzić podejrzenia.

Niektóre osoby powinny badać poziom cukru, nawet jeśli nie dostrzegły u siebie niepokojących objawów. Dotyczy to przede wszystkim osób otyłych, jak również tych, w których rodzinie występowała cukrzyca.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *