Ostrogi na piętach – rozpoznanie i leczenie

Ostrogi na piętach – rozpoznanie i leczenie - choroby diagnoza, leczenie

Ból stóp czy pięt odczuwalny po długotrwałym spacerze czy sporym wysiłku fizycznym, to dolegliwość, którą co jakiś czas odczuwa praktycznie każdy z nas. Cóż jednak, w niektórych przypadkach ból ten jest odczuwalny po przejściu zaledwie kilkuset metrów czy mniej lub też niezależenie od tego, czy chodziliśmy czy też nie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Jedną z nich są między innymi ostrogi na piętach.

Ból spowodowany ostroga piętową jest najbardziej odczuwalny przy chodzeniu, jednak dokucza on nawet wtedy, kiedy stoimy, siedzimy czy nawet leżymy. Z czasem dolegliwości te nasilają się. Ostrogi piętowe są bowiem wynikiem stanu zapalnego o charakterze przewlekłym, który dotyczy tylnej części pięty.

Istnieje pewna grupa osób, które w sposób szczególny są narażone na tworzenie się ostróg piętowych. Mowa tu przede wszystkim o osobach uprawiających czynnie sport, zwłaszcza taki w którym w szczególny sposób wykorzystujemy nasze stopy. Mowa tu więc między innymi o chodziarzach, biegaczach, siatkarzach, koszykarzach itd. Bardzo często do powstawania ostróg na piętach przyczyniają się także różnego typu przebyte kontuzje i urazy. Przyczyniać do tego może także przeciążenie stóp spowodowane między innymi nadwagą czy długotrwałe noszenie niewygodnego obuwia. Jednak ostrogi na piętach to także bardzo często bolączka osób starszych. Wraz z upływem lat stopy mają bowiem skłonności do deformowania się, co może w efekcie skutkować rozmaitymi stanami zapalnymi i tworzeniem się ostróg na piętach.

Ostroga piętowa powstaje w miejscu łączenia kości pięty z jej elastycznym fragmentem nazywanym rozciągiem piętowym. Dolegliwości te specjalnie odczuwamy podczas ruchu ponieważ rozciąg piętowy, jak wynika nawet z samej jego nazwy porusza się przy każdym naszym kroku.  Jak już zostało wspomniane początkowo dolegliwości te odczuwamy głownie podczas chodzenia. Z czasem jednak ból jest odczuwalny praktycznie niezależnie od ruchu.

Nie jest to również dolegliwość, która przejdzie sama, co więcej ból z czasem będzie się nasilać. Z tego powodu jeśli podejrzewamy u siebie ostrogę piętową konieczna jest wizyta u specjalisty czyli w tym wypadku u ortopedy. W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza badanie organoleptyczne, dotykając i uciskając poszczególne elementy stopy. Bardzo ważne jest dokładne zdiagnozowanie miejsca bólu, ponieważ ostroga piętowa daje bardzo podobne objawy jak przykładowo ostroga Haglunda. W celu pogłębienia diagnostyki zazwyczaj wykonuje się prześwietlenie. Jeżeli chodzi o leczenie to w pierwszej kolejności należy maksymalnie odciążyć piętę. Pomocne mogą się więc pokazać wkładki ortopedyczne do butów z otworem na wyrośl kostną. Bardzo dobre efekty daje sumienna rehabilitacja, ukierunkowana przede wszystkim na ćwiczenia uelastyczniające rozcięgno. W niektórych przypadkach stosuje się także ultradźwięki oraz tzw. falę uderzeniową, która ma doprowadzić do wzrostu naczyń krwionośnych w tej okolicy. Jeżeli dolegliwości bólowe są bardzo silne to dodatkowo stosuje się także terapię polegającą na uśmierzeniu bólu.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *