Pasożyty / nicienie

Pasożyty / nicienie - choroby diagnoza, leczenie

Zakażenie pasożytami jest bardzo nieprzyjemne dla człowieka, a może stać się również bardzo niebezpieczne. Często pacjent nie zdaje sobie nawet sprawy z faktu, że za jego dolegliwości odpowiadają nicienie. Objawy towarzyszące zakażeniu w większości przypadków przynoszą skojarzenie z innymi dolegliwościami i dopiero badanie kału lub krwi, a w niektórych przypadkach badanie Usg pozwala postawić odpowiednią diagnozę.

Nicienie to obłe robaki występujące w różnych rozmiarach. Niektóre z nich prowadzą pasożytniczy tryb życia, wnikając do organizmów ludzi i zwierząt. Nicienie mogą być powodem wielu przykrych dolegliwości i schorzeń, więc warto jak najszybciej zdiagnozować ich obecność i podjąć stosowne leczenie. Do nicieni – pasożytów groźnych dla zdrowia człowieka, zalicza się między innymi glistę ludzką, owsiki oraz włosienia krętego.

Istnieje wiele potencjalnych dróg zarażenia nicieniami. W większości przypadków za zarażenie odpowiada nieprawidłowa higiena osobista, jak również nieodpowiednie warunki przechowywania i przygotowywania żywności. Jaja nicieni dostają się do ludzkiego organizmu za pośrednictwem brudnych rąk, nieumytych warzyw i innych produktów spożywczych. Natknąć się na nie można również na klamce drzwi, banknotach i monetach, w środkach komunikacji publicznej, w parku. Najlepszą profilaktyką przeciw wspomnianym pasożytom jest odpowiednia higiena, czyli bardzo częste mycie rąk, jak również zaprzestanie spożywania żywności z niesprawdzonych źródeł, np. mięsa z domowych ubojów. Właściciele psów i kotów muszą nastawić się na cykliczne odrobaczanie swoich ulubieńców, gdyż zagrożeni są nicieniami glisty psiej lub kociej. Wysuszone larwy czy jaja można wprowadzić do organizmu nawet wdychając powietrze, w którym się one unoszą.

Do najpowszechniejszych nicieni zalicza się: glistę ludzką, owsiki ludzkie oraz włosienie kręte. Glista ludzka bytuje w jelicie cienkim, gdzie składa do 200 tyś jaj dziennie. Z wydalonych z kałem jajeczek wylęgają się larwy, które nawet przez kilka lat mogą czekać na pojawienie się żywiciela. Zjadane ponownie trafiają do jelita, skąd wędrują po ciele człowieka. Glistą ludzką najłatwiej zarazić się poprzez jedzenie niemytych owoców i warzyw zabrudzonych fekaliami. Owsiki bytują w końcowej części jelita grubego. Samice wędrują do otworu odbytowego, gdzie składają jaja. Obecność owsików często zwiastuje uporczywe swędzenie w okolicy odbytu i narządów płciowych. Zarazić nimi można się poprzez nieprzestrzeganie zasad higieny, ale również i w czasie kąpieli na basenie. Włosień kręty trafia do ludzkiego organizmu najczęściej z mięsem, w którym występują otorbione larwy nazywane trychinami. W przewodzie pokarmowych larwy wydostają się z osłonek, wgryzają w ścianki jelita i szybko dojrzewają, już po kilku dniach nabywając zdolność do rozrodu płciowego. Samice rodzą około 1500 larw, które wnikają do mięśni poprzecznie prążkowanych. W postaci cysty mogą przetrwać w ciele człowieka nawet kilkanaście lat.

By pozbyć się pasożytów należy przeprowadzić kurację farmakologiczną pod okiem lekarza. Warto wspomóc się także naturalnymi środkami, np. porem, pestkami dyni, czosnkiem.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *