Jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami?

Jak poradzić sobie z opuchniętymi nogami? - choroby diagnoza, leczenie

Puchnięcie nóg to dosyć częsta dolegliwość, na która skarżą się głównie osoby starsze, osoby, których praca polega na wykonywaniu większości czynności w pozycji siedzącej, kobiety w ciąży. To także bardzo częsty objaw osób mających problemy z prawidłowym funkcjonowaniem układu krwi czy krążeniem krwi. Wobec tego mimo, że objaw ten jest z wydawałoby się niepozorny i w pierwszej fazie stosunkowo mało uciążliwy, to jednak powinien on nas skłonić do wizyty u lekarza. Puchnięcie nóg może być bowiem symptomem wielu różnych chorób.

Wielu z nas na własnej skórze miało okazje się przekonać, że nogi puchną. Jednak dlaczego tak się dzieje, co jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Puchnięcie i obrzęki nóg wynikają z przenikania wody z krwi do tkanek. Powody, dla których nogi puchną są więc związane z zaburzeniami pracy układu krążenia, niewydolnością serca. Obrzęki nóg to również wynik niskiego poziomu białek we krwi. To z kolei może być spowodowane złą dietą, niedożywieniem lub zaburzeniem pracy układu moczowego.

Obrzęk nóg w swojej zaawansowanej formie jest bardzo dobrze widoczne gołym okiem. Skarpetki czy pończochy zdają się na wówczas uciskać, nogi sprawiają wrażenie cięższych, mamy problemy z założeniem butów. Na pierwszy rzut oka widać, że rozmiar nóg jest zdecydowanie większy niż zwykle. Bardzo często szczególnie w pierwszej fazie choroby mamy do czynienia z mniej widocznymi objawami. To czy nogi w istocie puchną można sprawdzić w warunkach domowych w stosunkowo łatwy sposób. Wystarczy uścisnąć nogę w okolicach kości piszczelowej. Jeżeli powstałe w ten sposób zagłębienie będzie się utrzymywało przez kilka sekund i dłużej to znak, że mamy do czynienia z obrzękniętymi, spuchniętymi nogami.

Należy pamiętać o tym, że puchnięcie nóg samo w sobie nie jest chorobą, a jedynie jej objawem. Z tego powodu, aby pozbyć się tej dolegliwości niezwykle ważna jest odpowiednia diagnostyka oraz wyleczenie choroby podstawowej. Niezależnie jednak od przyczyny powinniśmy stosować się pewnych zasad, które będą łagodzić te objawy. Po pierwsze powinniśmy ograniczyć ilość soli w naszej codziennej diecie. Sól ma bowiem skłonności do zatrzymywania wody w organizmie, co tylko potęguje obrzęk. Po drugie powinniśmy się pozbywać nadmiaru wody z organizmu. Z tego powodu w wielu przypadkach wskazane jest przyjmowanie leków moczopędnych. Należy jednak pamiętać o tym, aby nie przyjmować tych leków na własną rękę, a zawsze zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po trzecie należy pamiętać o odpowiednim położeniu nóg. Nogi powinny mieć nieco wyżej punkt podparcia. Z tego powodu podczas pracy siedzącej warto opierać je na stołeczku. Warto także wypoczywać z nogami do góry. Wskazane są także długie spacery i aktywność fizyczna usprawniająca krążenie. Istotne jest również to co ubieramy. Powinniśmy unikać mocno obciskających nogi rajstop czy skarpet. Jeśli dolegliwości są uciążliwe można także po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą wesprzeć się preparatami zawierającymi diosminę lub też żelami zawierającymi przykładowo wyciąg z arniki.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *