Rak płuc objawy

Rak płuc objawy - choroby diagnoza, leczenie

Rak płuc jest jedną z tych chorób, których ataku możemy się zupełnie nie spodziewać. Atakuje bez żadnego ostrzeżenia i na początku rozwija się niezwykle powoli. Nagle działa w sposób błyskawiczny i sprawia, że zdrowie osoby po czterdziestce jest w wielkiej ruinie. Co jest główną przyczyną raka płuc? Rzecz jasna, palenie papierosów. Przyjrzymy się statystykom, które pokażą nam, jak bardzo niebezpieczny jest ten nałóg.

W samej Polsce z rakiem płuc zmaga się około 20 tysięcy osób rocznie. Około 80% z nich to mężczyźni. Niemal w 90% osoby chore to nałogowi palacze, którzy od około 10-15 lat mają w zwyczaju palić paczkę papierosów na dzień. Coraz częściej na sale szpitalne przybywają także kobiety.
Nie tylko palenie papierosów, ale także postępujące zanieczyszczenie środowiska, praca w niesprzyjających płucom warunkach (na przykład przy azbeście, produkcji ropy naftowej) także mogą okazać się sprzyjające rakowi. Niestety, narażeni są także bierni palacze.

Jakie są objawy raka płuc?

  • powstanie pierwszej komórki nowotworowej to jedno, objawy – drugie. Zanim choroba się ujawni, może minąć nawet kilkanaście lat od pierwszej komórki nowotworowej. Z tego powodu wczesna wykrywalność raka płuc jest tak rzadko spotykana.
  • pierwsze objawy raka to kaszel poranny, chrypka, pojawiające się duszności, krótki i świszczący oddech, złe samopoczucie i ogólne osłabienie, prędka męczliwość, brak apetytu, częste odpluwanie wydzieliny o żółto-białym zabarwieniu, a także obecność krwi w ślinie. Szczególnie powinno nas zaniepokoić to, gdy plwocina regularnie zmienia swój kolor.
  • najczęściej wczesne objawy raka płuc są lekceważone przez osoby chore. Mylą je bowiem ze zwykłym przeziębieniem i wolą stosować względem nich sposoby domowe.
  • dopiero sporej wielkości guzy w obrębie klatki piersiowej mogą uciskać naczynia krwionośne i wywoływać obrzęki twarzy oraz szyi.
  • uciskanie nerwów sprawia, że pojawiają się bóle barku. Guzy czasem uciskają przełyk, przez co utrudnione staje się nawet zwykłe połykanie.

Wystarczy zrobić badanie rentgenowskie, by jak najszybciej wykryć zmiany związane z nowotworami. Jeżeli regularnie palisz, to powinieneś robić sobie podobne badania raz w roku. Jedynie w części przypadków jest to rak drobnokomórkowy, w większości to nie drobnokomórkowy, niezwykle trudny do leczenia.

Ma on kilka różnych postaci:

  • raka płaskokomórkowego
  • gruczolakoraka
  • raka wielkokomórkowego

Czy rak płuc daje jakiekolwiek szanse na wyleczenie? Jak się okazuje, jest to możliwe, jedynie jednak w niewielkim stopniu. Zaledwie 20% spośród chorych jest w stanie przeżyć dłużej niż rok po powstaniu diagnozy. Jeżeli od rozpoznania minęło 5 lat, to leczenie może przynieść zdrowie zaledwie 6% chorym. Wszystko zależne jest od tego, jak bardzo zaawansowany jest nowotwór oraz jaka metoda leczenia zostanie wybrana przez pacjentów. W chwili, w której rak zostanie rozpoznany wcześnie, kiedy jeszcze nie daje większych objawów, wówczas przeżyć może 80% osób. Wyleczenie jest trwałe i nie powinny po nim występować nawroty choroby.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *