Refluks żołądkowy objawy

Refluks żołądkowy objawy - choroby diagnoza, leczenie

Z powodu zarzucania treści żołądkowej z powrotem do przełyku dochodzi do powstania tak zwanej refluksowej choroby żołądka. Ma ona liczne, nieprzyjemne dla chorego objawy. Do przełyku z żołądka wraca nie tylko sama treść pokarmowa, ale także kwas solny i enzymy trawienne. Ich właściwości sprawiają, że chory odczuwa silne pieczenie, popularnie nazywane zgagą. Kwasy nie tylko pieką, ale także uszkadzają błonę śluzową, tworząc tak zwane nadżerki.

Kto jest szczególnie narażony na refluks?

  • osoby z nieprawidłową czynnością dolnego zwieracza przełyku
  • z zaburzeniami opróżnienia żołądka
  • osoby otyłe oraz w ciąży

Nieprawidłowe kurczenie się zwieracza przełyku dolnego sprawia, że kwaśne składniki z soku żołądkowego wracają do przełyku. W normalnej sytuacji pomiędzy przełykiem a żołądkiem znajduje się mięsień, rytmicznie rozkurczający się przy połykaniu, co umożliwia pokarmowi dotarcie do żołądka.
Choroba refluksowa może pojawić się także jako konsekwencja przebiegu niektórych chorób. Wywołuje ją twardzina, cukrzyca, nadużywanie alkoholu oraz zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach chory sam sobie szkodzi, przyjmując niektóre leki, takie jak doustne  środki antykoncepcyjne, leki używane przy chorobie niedokrwiennej serca, nadciśnieniu i chorobach płuc. Do refluksu doprowadzić może przepuklina w obrębie rozworu przełykowego. Wówczas górna część żołądka zostaje wepchnięta do klatki piersiowej poprzez jedno z cienkich miejsc w przeponie.

Refluks żołądka nie jest jedynie chorobą dorosłych. Pojawia się także u dzieci. U blisko połowy maluchów można zauważyć ulewanie treści pokarmowej, która cofa się z żołądka do przełyku, a następnie idzie aż do jamy ustnej i jest wypluwana na zewnątrz. W przypadku dzieci przyczyny są jednak inne – można tu mówić o niedojrzałości czynnościowej i anatomicznej, w szczególności zaś powiązanej z barierą antyrefuksową.

Jakie są objawy refluksu?

Po czym możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z chorobą refluksową żołądka? Przede wszystkim odczytujemy to po zgadze, pustym odbijaniu się a także nieprzyjemnym wrażeniem cofania treści żołądkowej aż do przełyku. Chorzy odczuwają pieczenie za mostkiem i mają nadkwasotę, często odbija im się kwasem i odczuwają bóle w obrębie górnej części brzucha.

Kiedy chory kładzie się na wznak (szczególnie, gdy wcześniej zjadł obfity posiłek) musi liczyć się z nasileniem tych dolegliwości.  Może dojść do zaburzeń połykania, utraty masy ciała, krwawienia z przełyku. Chory często ma chrypkę, suchy kaszel i skarży się na bóle w klatce piersiowej.
Nie musimy jednak stosować leków. Na samym początku najważniejsza jest zmiana stylu życia, a przede wszystkim sposobu odżywiania się. Należy spożywać mniejsze posiłki, ale robić to częściej niż do tej pory i nie jeść przed snem. Ostatni posiłek zalecany jest na 3 godziny przed planowanym snem. Chory powinien unikać tłustego, potraw mocno doprawionych, napojów gazowanych, produktów kwaśnych, kawy oraz czekolady. Bardzo pomaga odstawienie używek takich jak alkohol i papierosy.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *