Rodzaje chorób odzwierzęcych

Rodzaje chorób odzwierzęcych - choroby diagnoza, leczenie

Choroby odzwierzęce to choroby zakaźne lub pasożytnicze. Mogą to być choroby na które chorują zwierzęta, ale mogą to być także choroby, które ze zwierząt przenoszą się na ludzi. Do chorób odzwierzęcych zaliczamy: wściekliznę, włośnicę, toksoplazmozę, brucelozę, chorobę Creutzfeldta-Jakoba, ptasią grypę, listeriozę, glistnicę, erlichiozę. Ze względu na rodzaj czynnika, który wywołuje chorobę odzwierzęcą dzielą się one na choroby bakteryjne, wirusowe, robaczyce i tasiemczyce. Wyróżnia się także choroby odzwierzęce pochodzenia pierwotniakowego oraz choroby, których przyczyną było ukąszenie owada.

Jedną z chorób odzwierzęcych jest bruceloza. Choroba ta znana jest także pod innymi nazwami, bardzo często bruceloza nazywana jest na przykład gorączką maltańską. Bruceloza jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie. Chorują na nią zwierzęta domowe (konie, świnie, owce, psy) u których choroba powoduje bezpłodność oraz wywołuje poronienia. Człowiek zaraża się tą chorobą poprzez kontakt z chorym zwierzęciem, podobnie jest w przypadku psów trzymanych w gospodarstwie, w którym są zwierzęta chore na brucelozę. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową poprzez spożywanie produktów pochodzących od chorych zwierząt, do zakażenia może dojść także poprzez skórę, układ oddechowy lub poprzez spojówki oczne. Bruceloza może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Objawem brucelozy ostrej jest gorączka, bóle mięśni i stawów. W przypadku brucelozy przewlekłej do objawów charakterystycznych dla brucelozy ostrej dołączają także inne: bezsenność, apatia, może dojść także do utraty świadomości. Mężczyźni zakażeni brucelozą mogą odczuwać dodatkowo ból jąder. Leczenie brucelozy jest długie, wymaga terapii antybiotykowej. Choroba ta od pewnego czasu nie występuje w naszym kraju.

Chyba najbardziej znaną chorobą odzwierzęcą jest wścieklizna nazywana niegdyś wodowstrętem. Wścieklizna jest chorobą zakaźną o podłożu wirusowym. Występuje u psów i kotów, ale także u dziko żyjących zwierząt: lisów, szczurów, wiewiórek oraz wielu innych dziko żyjących zwierząt.

Ornitoza nazywana także papuzicą lub chorobą ptasią także należy do chorób odzwierzęcych. Ornitozę przenosi ptactwo domowe, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Późno rozpoznana, a więc i późno leczona ornitoza uszkadza wątrobę, płuca lub serce. Objawem ornitozy jest gorączka, ból głowy, krwotok z nosa, wysypka. Dodatkowe objawy zakażenia ornitozą to: kaszel i duszności. Ornitozą można się zarazić poprzez kontakt z drobiem, ale także poprzez kontakt z trzymanymi w domu papużkami. Częste mycie klatek może ustrzec nas przed tą chorobą. Leczenie ornitozy jest długie i wymaga przyjmowania antybiotyków. W stanach ciężkich pacjenci muszą być leczeni w szpitalu, stan lekki nie wymaga pobytu w szpitalu. Początkowe objawy ornitozy są często mylone ze śródmiąższowym zapaleniem płuc. Pierwsze objawy ornitozy występują po dwóch tygodniach od zakażenia. W celu postawienia właściwej diagnozy u pacjentów z podejrzeniem ornitozy wykonywane są badania serologiczne.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *