Różne rodzaje ostróg

Różne rodzaje ostróg - choroby diagnoza, leczenie

W zoologii określenie to jest stosowane u dwóch różnych gatunków zwierząt. Pierwszym jest nietoperz, gdzie u niego ostroga to długa chrząstka biegnąca między ogonem, a piętą stanowiąca zakończenie błony lotnej. Drugim natomiast to różnego rodzaju ptaki, gdzie tutaj ostroga pełni funkcję wyrostka kostnego kości śródstopia i jest on zrogowaciały. Kolejnym przykładem zastosowania ostrogi i chyba dla nas ludzi najistotniejszy to choroba zwana ostrogą piętową.

Są to najczęściej zmiany zwyrodnieniowe przy okolicy kości piętowej, które powodują ból ograniczający, bądź uniemożliwiający poruszanie się czy chodzenie. Podstawowym objawem tej niebezpiecznej choroby jest ból okolicy pięty  pojawiający się po przeciążeniu stopy, w wyniku czego w okolicy pięty może powstać narośl kostna, która wywołuje stan zapalny. Nasypujące czynniki mogą sprzyjać rozprzestrzenianiu się tej choroby: nadwaga, podeszły wiek, wykonywanie pracy stojącej, nie wyleczona kontuzja, niewygodne obuwie. Niestety ta choroba może być bardzo trudna i długotrwała w leczeniu, dlatego każde zmniejszenie dolegliwości bólu u pacjenta jest dużym sukcesem.

Przeważnie stosuje się wkładki ortopedyczne wkładane do butów, a w gorszych przypadkach podaje się leki przeciwzapalne w postaci maści. Natomiast w najcięższych przypadkach ostrogi piętowej narośl kostną usuwa się operacyjnie, jednakże nie jest to wcale skuteczniejsze od zwykłego leczenia zachowawczego. Jak widzimy ostroga może znaczyć bardzo wiele i ma wiele zastosowań w różnych dziedzinach naszego życia. Musimy być otwarci na poznawanie tego typu znaczeń, aby z każdym dniem stawać się lepszym, mądrzejszym człowiekiem, który może zabłysnąć, bądź pochwalić się w gronie swoich znajomych znajomością trudnych terminów języka polskiego.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *