Siniaki

Siniaki - choroby diagnoza, leczenie

Siniaki, czyli krwiaki, pojawiają się na naszym ciele z różnych powodów. Niekiedy mogą oznaczać rozwój poważniejszej choroby, innym razem to jedynie efekt urazu mechanicznego. Na nabicie sobie siniaka jesteśmy narażeni podczas wykonywania obowiązków domowych, sprzątania, zabawy z dziećmi, spaceru z psem czy w pracy. Niektórzy są dość odporni i dopiero mocne uderzenie o róg stołu powoduje u nich pojawienie się charakterystycznego zasinienia. Inni są bardziej czuli i już delikatne otarcie się o mebel czy uszczypnięcie może być powodem pojawienia się siniaka. Siniaki są mało estetyczne, dlatego staramy się zakrywać je tak skutecznie, jak to tylko możliwe. Jak pozbyć się siniaka i kiedy warto udać się po poradę do lekarza?

Jak powstają siniaki? W efekcie urazu krew wydostaje się poza naczynie krwionośne. Rozlewa się w tkance podskórnej, a zasinieniu towarzyszy niejednokrotnie obrzęk i dokuczliwy ból. Zyskujemy krwiak, który co pewien czas będzie zmieniał swój kolor, aż całkowicie zniknie. Na początku jest to zwykle fioletowo-bordowe zasinienie, które z czasem redukuje się i znika w wyniku rozpadu krwi pod skórą.
Niedobór cennych składników pokarmowych może przyczyniać się do pojawiania się siniaków. Jednym z wartościowych składników jest witamina C oraz rutyna, które razem tworzą dość trwały związek i korzystnie wpływają na wytrzymałość naczyń krwionośnych. Witaminę C znajdziemy w owocach cytrusowych, pomidorach czy papryce. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasz organizm otrzymuje odpowiednią dawkę tych składników, warto nabyć w aptece suplement diety będący połączeniem witaminy C oraz rutyny. Za pracę układu krwionośnego odpowiada też witamina B12 i kwas foliowy.

Siniaki częściej pojawiają się u osób, u których stwierdzono otyłość. Ponadto ryzyko nabicia sobie siniaka podnosi ilość spożytego alkoholu oraz intensywny wysiłek fizyczny. Alkohol wpływa na obniżenie ilości witaminy C w organizmie, dlatego warto go unikać, jeśli mamy tendencję do pojawia się siniaków nawet wskutek lekkiego uderzenia się o krzesło. Specjaliści zwracają też uwagę, że intensywniejsze siniaki pojawiają się u osób starszych. Im więcej mamy lat, tym większe ryzyko, że siniak pojawi się z całkiem błahego powodu.

Jak likwidować siniaki? Istnieje kilka sposobów, aby szybko pozbyć się nieestetycznych krwiaków, które zmieniają kolory każdego dnia. Przede wszystkim postawmy na maść z kasztanowca lub arniki górskiej. Uszczelniają one naczynia krwionośne. Niektórzy bazują na domowych sposobach i stosują kompresy z octem lub czosnkiem i oliwą. Jeśli chcemy zapobiec rozprzestrzenieniu się świeżo nabitego siniaka, warto od razu sięgnąć po lód. Obkurczy naczynia krwionośne i siniak nie urośnie. Jeśli często widzimy u siebie siniaki, warto mieć kompres z lodu pod ręką.

Warto pamiętać, że jeśli siniaki pojawiają się samoistnie i nie są przyczyną urazu mechanicznego, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Może być to wynik choroby, która jeszcze nie została zdiagnozowana przez specjalistę.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *