Skręcenie stawu kolanowego

Skręcenie stawu kolanowego - choroby diagnoza, leczenie

Jednym z najbardziej popularnych urazów stawu kolanowego jest skręcenie. Bardzo często trafiają się one sportowcom, chociaż nie tylko im. Staw kolanowy tworzą kości: rzepka, strzałkowa, piszczelowa i udowa. Całość złożona razem jest skomplikowanym układem różnych więzadeł i ścięgien. Najczęściej uszkodzeniu ulegają więzadła MCL, czyli poboczne przyśrodkowe.

Stopnie uszkodzeń więzadeł

Istnieją 3 stopnie uszkodzenia więzadeł. Są to uszkodzenia: lekkie (I), średnie (II) i ciężkie (III). Jednym z najważniejszych objawów urazu jest ból.

I – przerwanie minimalnej liczby włókien więzadła, które przebiega z bolesnością o charakterze miejscowym. Nie pojawiają się kliniczne objawy niestabilności.

II – rozerwanie większej liczby włókien więzadłowych. Bolesność ma charakter samoistny. Pojawia się zaburzenie czynnościowe oraz niestabilność umiarkowana.

III – niestabilność jest już wyraźnie widoczna.

Jakikolwiek uraz kolana zawsze najlepiej jest skonsultować z ortopedą. Po obejrzeniu stawu lekarz stwierdzi, czy należy go unieruchomić. W innym przypadku zadecyduje o prawidłowym leczeniu, by dalej nie uszkodzić stawu. Najczęściej jednak stosuje się początkowo leczenie zachowawcze, oszczędzanie kończyny, okłady, leki przeciwbólowe, opaskę.

Rehabilitacja w domu

Rehabilitację można rozpocząć już w domu. Skręcenie zdarza się nie tylko sportowcom, wystarczy chwila zachwiania równowagi lub złe stanięcie. Zanim dotrzemy do lekarza, dobrze jest przyłożyć do kolana lód lub cokolwiek mrożonego znajdującego się w danej chwili pod ręką. Schłodzenie stawu kolanowego zmniejszy ból i częściowo obrzęk. W żadnym wypadku nie należy stawu rozgrzewać i nakładać na niego jakichkolwiek kompresów.

Rehabilitację w domu najlepiej zacząć od ćwiczeń. Można napinać mięsień czworogłowy (nad kolanem), kilka razy dziennie wyprostować stopę, palce unieść w stronę kolana, po czym unosić nogę do góry, nie wysoko. Jeżeli ćwiczenie jest wykonane dobrze, nie boli. Można w ten sposób obronić się przed zanikiem mięśni. Po zdjęciu unieruchomienia najlepiej jest rozpocząć ćwiczenia intensywniejsze. Początkowo najlepiej zginać kolano tyle, ile da się radę. Efekty widoczne są bardzo szybko. Aby gimnastyka była skuteczna, musi być wykonywana właściwie. Nie można zapomnieć o rehabilitacji mięśnia czworogłowego i kolana. Pierwsze ćwiczenia lepiej robić bez obciążania. Należy usiąść na wysokim stołku lub stole i wolno unosić wyprostowaną nogę do góry. Trzymać tak kilka sekund i powtórzyć kilka razy. Jeżeli staw kolanowy nie zgina się prawidłowo i nie można całkowicie wyprostować kolana, można ćwiczyć, leżąc na brzuchu.

Rehabilitacja poza domem

Zbyt krótkie albo niedokończone leczenie czy przerwanie rehabilitacji może mieć bardzo przykre konsekwencje. Nie tylko przy skręceniu, ale przy wszystkich uszkodzeniach. Jeżeli domowe sposoby nie przynoszą efektów, niezbędna jest pomoc ortopedy oraz rehabilitanta. Pierwsze ćwiczenia są wykonywane na sali gimnastycznej lub np. w wodzie (ta metoda jest znakomita). W basenie czujemy się lekko, a przy ruchach nogi wykorzystywany jest opór wody. Nagrzana woda relaksuje, zmniejsza napięcie mięśni, przez co ćwiczenia nie są męczące.

Rehabilitacja przy urazach może trwać nawet wiele miesięcy. Zdarza się, że większe urazy stawu kolanowego czuć nawet po wielu latach. Niestety, nawet przy dzisiejszej dobie technologii i przy rozwijającej się medycynie człowiek nie jest jeszcze w stanie zlikwidować trwałych uszkodzeń. Dlatego najlepiej jest cierpliwie ćwiczyć.

 

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *