Skręcenie / zwichnięcie kostki

Skręcenie / zwichnięcie kostki - choroby diagnoza, leczenie

Skręcenie kostki to jeden z popularniejszych zdarzających się urazów. Tak naprawdę większość ludzi w całym swoim życiu miało choćby raz skręconą kostkę. Choć nie brzmi to szczególnie groźnie, skręcenie kostki może także wywoływać pewne konsekwencje – na przykład trzeba będzie z tego powodu zrezygnować z uprawiania sportu bądź noszenia butów na pięknym, wysokim obcasie, co w przypadku niektórych osób może okazać się osobistą tragedią.

Po skręceniu kostki należy zgłosić się do ortopedy. Z powodu podobnego uszkodzenia stawu skokowego każdego roku u lekarza pojawia się około 360 tysięcy Polaków. Najczęściej jest to wywinięcie stopy na zewnętrzną krawędź, znacznie rzadziej jest to kwestia krawędzi wewnętrznej.

Należy jednak pamiętać o tym, że skręcenie kostki to nie zawsze to samo. Nie zawsze trzeba bowiem kontaktować się w tej sprawie ze specjalistą, gdyż zależy to od stopnia urazu. W przypadku urazu I stopnia mamy wystarczającą wiedzę i środki, by samemu sobie z tym wszystkim poradzić. Wystarczy przykładać zimne kompresy, odpoczywać, chodzenie ograniczyć do minimum. Może okazać się konieczne, by kostkę usztywnić opaską elastyczną bądź bandażem. W przypadku skręcenia kostki II stopnia nie możemy jednak próbować radzić sobie sami, a powinniśmy jak najszybciej zasięgnąć rady specjalisty.

Leczenie polega z reguły na zastosowaniu takich żelów które nie tylko łagodzą ból, ale także działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Nosimy stabilizator zawierający boczne usztywnienia. Dzięki niemu unieruchomiony zostaje staw skokowy, a noga nie wygina się na boki. Lekarz może także w ramach profilaktyki robić zastrzyki przeciwzakrzepowe z heparyną.

W przypadku uszkodzenia II stopnia:

  • musimy przez 2-3 tygodni nosić opatrunek gipsowy
  • przez następne 3 tygodnie zalecany jest stabilizator (nie zdejmujemy go, a nosimy przez całą dobę)

Zdarza się,  że lekarz zaleca nam noszenie stabilizatora od samego początku. Mimo to należy pamiętać o tym, że najskuteczniejsze jest właśnie założenie gipsu zaraz po pojawieniu się urazu. Dzięki temu szybko uśmierzamy ból oraz zapobiegamy pogłębianiu się uszkodzenia.

Zaraz po skręceniu kostki może powstać obrzęk. Co zrobić, by do tego nie opuścić?

  • zaraz po skręceniu kostki należy jak najszybciej schłodzić ją przy pomocy zimnego kompresu bądź sprayu chłodzącego. W innym przypadku będziemy musieli radzić sobie z coraz to większym obrzękiem oraz krwiakiem
  • ruchy nogą należy ograniczyć do niezbędnego minimum
  • dobrą pozycją jest siedzenie ze stopą położoną na krześle
  • kostkę trzeba unieruchomić przy pomocy bandaża lub opaski elastycznej, co zabezpieczy nas przed skutkami niekontrolowanych, często odruchowych ruchów

W przypadku urazu lekkiego w niedługim czasie cały dyskomfort, ból i obrzęk powinien w miarę szybko ustąpić. Jeżeli jednak się to nie udało, to trzeba udać się z tym do specjalisty. Nieleczone skręcenie kostki może doprowadzić do dalszych, pogłębiających się urazów i po pewnym czasie całkowicie uniemożliwić sprawne poruszanie się.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *