Symptomy i leczenie helicobacter pylori

Symptomy i leczenie helicobacter pylori - choroby diagnoza, leczenie

Choroby ze strony układu pokarmowego to coraz powszechniejszy problem. Bardzo często choroby te wywołane są bakterią gram ujemną występującej pod nazwą helicobacter pylori. O powszechności chorób związanych z tą bakteria świadczą przeprowadzone badania. Szacuje się, że bakterią helicobacter pylori zakażonych jest około 70-80% Polaków.

Powszechność tego typu zakażeń bynajmniej nie oznacza, że możemy je zlekceważyć. Helicobacter pylori powoduje stany zapalne  błony śluzowej żołądka czy dwunastnicy. Zaniedbanie leczenia czy nierozpoznanie choroby może prowadzić do nadżerek czy wrzodów żołądka lub dwunastnicy, a nawet do chorób nowotworowych. Bakterią ta bardzo często zarażają się już małe dzieci (badania wskazują, że znacznie częściej niż dorośli). Jednak nie  możemy zaobserwować skutków tego zakażenia, bo jest ona w stanie przez wiele lat rozwijać się bezobjawowo. Bakteria w łatwy sposób przenosi się z człowieka na człowieka. Może ona występować w ślinie, kale lub nawet w zakażonej wodzie. Z tego powodu u dzieci, które nie mają jeszcze utrwalonych nawyków higienicznych, często wkładają brudne zabawki lub ręce do buzi, zarażenie jest powszechniejsze. Rozwojowi tych drobnoustrojów sprzyja także nieodpowiednia dieta lub też niedobór witamin w organizmie.

Leczenie helicobacter pylori jest utrudnione, ponieważ jak już zostało wspomniane wielu przypadkach bakteria ta przez lata rozwija się bezobjawowo.  Przyjmuje się, że jedynie w przypadku 20% osób występują objawy chorobowe, a i wówczas nie są to objawy jednoznaczne. Możemy je bowiem łatwo pomylić z niestrawnością czy innymi zaburzeniami ze strony układu pokarmowego.

Jeżeli chodzi o objawy wywołane przez helicobacter pylori to najczęściej są to nudności, wymioty, ból w nadbrzuszu, uczucie pieczenia lub gniecenia w żołądku, refluks żołądkowy, odbijanie się treścią pokarmową, zgaga, zaburzenia łaknienia, nierzadko też bóle brzucha, gorączka, biegunka. Z uwagi na wspomniane wyżej objawy, chory bardzo często jest osłabiony i traci na wadze.

Najogólniej rzecz ujmując zakażenie helicobacter pylori powoduje  mniej lub bardziej ostry stan zapalny błony śluzowej żołądka lub dwunastnicy.  W bardziej zaawansowanej formie może on prowadzić do zaniku błony śluzowej tych organów, tworzenia się nadżerek lub wrzodów.

Objawy zakażenia tą bakterią w wielu wypadkach są niejednoznaczne z tego powodu tak ważna jest właściwa diagnostyka. Lekarz ma tu do dyspozycji całkiem spory aparat: zarówno badania inwazyjne jak i nieinwazyjne. Metody nieinwazyjne polegają na badaniach serologicznych krwi, kału lub śliny. Można także przeprowadzić mocznikowy test oddechowy. W badaniu inwazyjnym podczas gastroskopii pobierany jest wycinek błony śluzowej żołądka. Kiedy badanie potwierdzi, że w przypadku danego pacjenta doszło do zakażenia bakterią helicobacter pylori konieczne jest wprowadzenie antybiotykoterapii. Aby terapia taka była skuteczna najczęściej podaje się dwa antybiotyki skojarzone, łącząc je jednocześnie z lekiem zmniejszającym wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Po około miesiącu od zakończenia leczenia powtarza się badania na obecność bakterii.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *