Jak ulżyć dziecku w bolesnym ząbkowaniu?

Jak ulżyć dziecku w bolesnym ząbkowaniu? - choroby diagnoza, leczenie

Ząbkowanie to etap, który większość dzieci dotyka około szóstego roku życia. Chociaż nie jest to oczywiście jakąś żelazna regułą, ponieważ są dzieci w przypadku, których zęby pojawiają się już około 2 miesiąca, jak i takie które zaczynają ząbkować dopiero przed ukończeniem roku. Podobnie trudno jest ustalić jakieś definicje dotyczące tego, jak ten proces powinien przebiegać. Niektóre maluchy przechodzą go bowiem praktycznie bezboleśnie. Jedyne objawy, po których możemy poznać, że nadchodzi era pierwszych zębów, to częstsze wkładanie rączek do buzi oraz fakt, że dziecko bardziej się ślini. Niestety spora grupa maluchów przechodzi ząbkowanie w sposób bardziej dotkliwy.

Towarzyszy temu ból, stan podgorączkowy lub gorączka, rozdrażnienie. Dziecko jest płaczliwe, ma problemy z przespaniem nocy, często się budzi, niekiedy też traci apetyt czy ma biegunkę. Oczywiście wyrznięcie się ząbków oznacza zazwyczaj koniec tych dolegliwości. Jednak wyżynanie się zębów to proces, który może niekiedy trwać kilka miesięcy warto więc wiedzieć jak dziecku w tym okresie ulżyć.
Istnieje bowiem kilka sposób na bolesne ząbkowanie. Dziecko w tym okresie bardzo często próbuje sobie pomóc samo, wkładając do buzi najprzeróżniejsze przedmioty. Nie warto mu całkowicie tego zabraniać,  z tym, że samemu należy mu podsuwać zabawki, które mogą pełnić rolę gryzaka. Lepszy efekt łagodzący odniesiemy, kiedy przed podaniem dziecku gryzaka przez jakiś czas schłodzimy go w lodówce. Nie można jednak z tym przesadzić i wkładać go do zamrażarki. Na ból dziąseł pomoże również ich delikatny masaż. Musimy jednak pamiętać o wszelkich zasadach higieny. Nie chcemy przecież do dotychczasowych dolegliwości dziecka dołożyć infekcji jamy ustnej. Najlepiej masaż taki wykonywać specjalną nakładaną na palec silikonową szczoteczką. W aptekach znajdziemy też dostępne bez recepty żele na dziąsła, łagodzące dolegliwości bólowe.

Jeżeli dziecko w tym okresie odmawia picia i jedzenia również należy pomyśleć, jak temu zaradzić. Najpewniej podczas tych czynności dokucza mu ból. Z tego powodu warto smoczek posmarować żelem łagodzącym do dziąseł. Z kolei posiłki powinny posiadać gładką, łatwą do przyjęcia konsystencję. Lepiej też żeby były lekko przestudzone, ponieważ ciepłe posiłki tylko nasilają ból.

Niektóre dzieci w trakcie ząbkowania gorączkują. Jeżeli gorączka nie przekracza 30 stopni, to nie ma większego powodu do niepokoju. Zazwyczaj gorączka mija praktycznie od razu po wyrżnięciu się zęba. Jeśli jednak gorączka jest bardzo wysoka, towarzyszą jej inne symptomy lub też kiedy utrzymuje się przez kilka dni warto wybrać się z maluchem do lekarza. Lekarz może zalecić podawanie dobranych do wieku i wagi dziecka środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych.

Warto także szczególnie w tym okresie poświęcić dziecku szczególnie dużo czasu i wagi. Musimy pamiętać o tym, że nie ma praktycznie lepszego lekarstwa niż ręce mamy czy taty. Mimo, że nie jest to w tym okresie łatwe, to jednak powinniśmy zachować spokój, tak aby umiejętnie przekazać go dziecku.

Polecane wpisy:

One comment

  • Ogólnie nie było problemów z ząbkami, po prostu wychodziły i już kłopot zaczął się przy trójkach, był płacz i wrzask głównie w nocy po przebudzeniu a w ciągu dnia ciągłe marudzenie (a nie dawno dopiero co wróciłam do pracy i już nie mam sił) Pomagają nam tylko leki przeciwbólowe np. milifen ibuprofen w postaci syropku który ma również działanie przeciwzapalne. Już nie dużo brakuje aby były na wierzchu więc czekam końca tego horroru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *