Walka z odciskami na stopach

Walka z odciskami na stopach - choroby diagnoza, leczenie

Z problemem odcisków na stopach zmagają się osoby różnej płci i w bardzo różnym wieku, jednak przodują w tej kategorii głównie panie. Niekwestionowany związek z tym faktem ma to, że noszą one często niewygodne obuwie, na bardzo wysokich obcasach. Skąd biorą się tak zwane modzele i jak z nimi walczyć, także w domowych warunkach?

Odciski na stopach powstają głównie z powodu noszenia niewygodnego obuwia. Powodują je zarówno buty ciasne, które uciskają stopy, jak i zbyt luźne, w których stopa się porusza i ociera o twardą powierzchnię. Przyczyną powstawania odcisków są również buty na wysokich obcasach, które powodują mocny nacisk na przednią część stopy. Przykra dolegliwość może pojawić się również przy noszeniu obuwia bez skarpetek i rajstop, jak również chodzenia boso. Odciski na ogół nie powodują bardzo poważnych dolegliwości, jednak ich występowanie wiąże się z przykrym dyskomfortem. Nie leczone mogą stać się również źródłem dotkliwego bólu i doprowadzić do stanu zapalnego. Odcisk nie jest niczym innym, jak mechanizmem ochronnym skóry, która poddawana jest nieprzyjemnemu tarciu czy naciskaniu i z czasem zaczyna robić się coraz grubsza. Z czasem miejsce to zaczyna rogowacieć, przybiera żółto-szary odcień, jest nieprzyjemnie szorstkie w dotyku. Dla komfortu stóp i swojego lepszego samopoczucia warto więc dbać o prawidłowo dobrane obuwie, zdrowe dla skóry stóp.

Na odciski powinny uważać osoby, które chorują na cukrzycę. Ich dolegliwości mogą sprawiać, że odciski będą się goić bardzo opornie i długo, zwiększa się także ryzyko wystąpienia stanu zapalnego.

Walkę z odciskami na stopach warto rozpocząć od zmian tyczących się noszonego obuwia i wyeliminowania źródła powstania odcisków. Niewygodne buty trzeba zastąpić bardziej odpowiednimi, a dla lepszego komfortu i szybszego gojenia się odcisków, można zaopatrzyć się w specjalne wkładki do butów lub plasterki. Stwardniały naskórek można usunąć pumeksem po wcześniejszym namoczeniu stóp w ciepłej wodzie. Trzeba jednak czynić to delikatnie i z rozwagą, by nie uszkodzić skóry. Pomocny okaże się również kwas salicylowy. Optymalnym wyjściem przy problemach z odciskami wydaje się jednak wizyta w gabinecie podologicznym, gdzie z odpowiednią troską zatroszczą się o obolałe stopy. Osoby zmagające się z cukrzycą czy chorobami krążenia nie powinny na własną rękę zwalczać odcisków, ale muszą udać się po konsultacje do lekarza. W niektórych przypadkach modzele wycinane są chirurgicznie. Nigdy nie wolno tego robić na własną rękę.

Wiele osób myli modzele z tak zwanymi nagniotkami. Nagniotki są niewielkimi, bezbarwnymi i stwardniałymi punktami, jakie tworzą się na powierzchni palców. Nagniotki są niezwykle bolesne, gdyż ich rdzeń wrasta się w skórę, uciskając nerwowe zakończenia skóry.

W celu zapobiegania powstawania odcisków zaleca się optymalny dobór obuwia, dbanie o higienę stóp i dokładne osuszanie przestrzeni między palcowej. Należy również zachować ostrożność podczas wykonywania pedicure, a także dbać o kondycję stóp: korygować wszelkie deformacje, reagować przy powstałych odciskach, by nie pogarszać ich stanu.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *