Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - choroby diagnoza, leczenie

Liczne choroby układu pokarmowego mogą powodować dolegliwości, które pomylimy z niegroźnymi zjawiskami. Jednym ze schorzeń, które powinny być szybko rozpoznane, aby zastosować odpowiednie leczenie, jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jest to jedna z chorób zaliczanych do dość wstydliwych, dlatego nie wszyscy pojawiają się u lekarza z dolegliwościami świadczącymi o możliwości rozwoju wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Przyczyny tej choroby nie są dokładnie zbadane i trudno określić je nawet specjalistom, którzy posiadają wieloletni doświadczenie w swoim zawodzie. Trudno też zalecić działania, które mogłyby zapobiegać pojawianiu się choroby lub zahamować jej rozwój. Zapalenie jelita grubego pojawia się nagle i posiada kilka charakterystycznych symptomów, które najczęściej doprowadzają chorego do skontaktowania się z lekarzem.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to stan zapalny powstający w błonie śluzowej jelita grubego. Prowadzi do pojawiania się owrzodzeń. Badania pokazują, że jest to dolegliwość częściej diagnozowana u osób w pomiędzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia. Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie należy wstydzić się, ale od razu udać się po pomoc do lekarza specjalisty.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego obejmuje przede wszystkim okrężnicę i odbytnicę. Charakterystycznym objawem będzie tutaj biegunka, zaś w kale niejednokrotnie znajduje się krew.  Niepokojące mogą być też dokuczliwe bóle brzucha, utrata wagi oraz biegunki, które mogą występować na zmianę z zaparciami. U chorych diagnozuje się również aftowe zapalenie błony śluzowej jamy ustnej. W dominującej większości przypadków choroba rozwija się w odbytnicy. Jeśli zaostrzenie dolegliwości występuje na zmianę z osłabieniem, nie powinniśmy lekceważyć choroby. Takie wahania są charakterystyczne dla wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

Jak rozpoznać chorobę? Specjalista zleci nam wykonanie jednego z badań, które mogą potwierdzić lub wykluczyć rozwijające się schorzenie. Wykonuje się między innymi badania endoskopowe, ale też badania krwi czy kału. Prawidłowe rozpoznanie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego pozwala na podjęcie stosownego leczenia. W leczeniu wykorzystuje się między innymi aminosalicylany, które mają swoje zastosowanie przy delikatnych i średnich stopniach rozwoju choroby. Przy umiarkowanym stopniu wykorzystuje się glikokortykosteroidy. Ponadto wykorzystuje się inne leki, które mają za zadanie zlikwidować niepożądane skutki innych wykorzystywanych farmaceutyków.

Zapalenie jest przewlekłe i warto przestrzegać zaleceń lekarza, aby łagodzić dolegliwości i zapobiegać nawrotom choroby. Niekiedy stosuje się leczenie chirurgiczne, wskutek którego usuwa się element jelita grubego. Chorym zaleca się ponadto stosowanie odpowiedniej diety. Różni się ona w czasie remisji oraz podczas zaostrzenia objawów. Jeśli samodzielnie nie jesteśmy w stanie zapewnić sobie właściwie dobieranych posiłków, warto poprosić o pomoc dietetyka, który wskaże nam, jak radzić sobie z chorobą.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *