Zakrzepica żylna

Zakrzepica żylna - choroby diagnoza, leczenie

Obecnie pojawia się wiele dolegliwości, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Wiele pozornie nie mogących nam zagrozić chorób powinniśmy traktować bardzo serio. Należą do nich choroby naczyń krwionośnych. Zaniedbanie ich kontroli może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia, a niektóre choroby poważnie zagrażają naszemu życiu. Warto zatem wykonywać regularne badania i pojawiać się u lekarza w momencie, gdy stwierdzimy u siebie niepokojące objawy. Wzmożona czujność jest wskazana w przypadku osób, w których rodzinie ktoś chorował na konkretne schorzenia związane z układem krwionośnym.

Bardzo ważne jest wczesne rozpoznanie zakrzepicy żylnej. Jest to choroba dotycząca naczyń krwionośnych, które pozornie funkcjonują bez zarzutów, lecz nagle wymagają solidnego leczenia. Jeśli rozpoznanie następuje zbyt późno, może nie udać się pokonać choroby. Każdego roku z chorobami zakrzepowymi próbuje poradzić sobie blisko siedemdziesiąt tysięcy osób, u których właśnie stwierdzono schorzenia. Warto też pamiętać, że czterdzieści tysięcy osób umiera z powodu zdiagnozowanej choroby zakrzepowej.

Naczynia krwionośne można uszkodzić chociażby wskutek pozornie niegroźnego urazu. Jeśli ma miejsce rozcięcie czy stłuczenie, może to przyczynić się do powstania zakrzepów, które będą hamować przepływ krwi, a z czasem mogą go nawet uniemożliwić. Zakrzepy to poważny problem, który może wywołać nagłą śmierć. Jeśli w rodzinie jest tendencja do chorób układu krwionośnego, każdy uraz warto skonsultować z lekarzem dla własnego bezpieczeństwa.

Do powstawania zakrzepów mogą przyczyniać się między innymi środki antykoncepcyjne, intensywny wysiłek fizyczny czy uwarunkowania genetyczne. Nałożenie się na siebie kilku okoliczności znacznie podnosi ryzyko zachorowania. Jak rozpoznać zakrzepicę, aby w porę zareagować? Przede wszystkim bądźmy czujni, jeśli występują u nas wspomniane okoliczności. Ponadto alarmujący jest ból łydki, który trudno nam połączyć z jakimkolwiek urazem. Pojawia się zaczerwienienie oraz opuchlizna. Te symptomy powinny nas zaalarmować i sprawić, że szybko pojawimy się w gabinecie lekarskim. Lekceważenie objawów zakrzepicy może doprowadzić do nagłej śmierci pacjenta.

Zakrzepica żylna to zwykle dolegliwość, która ma miejsce w głęboko położonych żyłach. Niejednokrotnie są to żyły ud czy bioder. Ryzyko zachorowania pojawia się u osób, które mają unieruchomione kończyny. Może się to zdarzyć w wyniku nieszczęśliwego wypadku drogowego czy upadku ze schodów. Niekiedy zdarza się, że ściana żyły zostanie uszkodzona w czasie zabiegu chirurgicznego. Narażeni są ci, którzy prowadzą leniwy tryb życia, są otyli lub większość czasu spędzają w pozycji siedzącej. Przyczyną powstania zakrzepicy żylnej może być długi przelot samolotem. Ryzyko istnieje też w przypadku kobiet w ciąży. Niebezpieczne jest ponadto odwodnienie organizmu. Zakrzepic żylna prowadzi często do zatoru tętnicy płucnej, który może spowodować zgon. W naszym kraju sporo osób umiera przed zdiagnozowaniem choroby.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *