Zapalenie ucha – bolesne i niebezpieczne

Zapalenie ucha – bolesne i niebezpieczne - choroby diagnoza, leczenie

Zapalenie ucha jest dolegliwością niezwykle bolesną. Na czym ono polega?

Zapaleniem ucha określa się różne stany zapalne ucha. Dokładniejsze określenie dolegliwości jest ściśle związane z anatomiczną częścią ucha, w której występuje stan zapalny. Zapalenie ucha dzieli się na:

  • zapalenie ucha zewnętrznego
  • zapalenie ucha środkowego
  • zapalenie ucha wewnętrznego określane także zapaleniem błędnika.

Zapalenie ucha zewnętrznego określane jest również mianem ucha pływaka. Nazewnictwo to związane jest ściśle z warunkami, w jakich najczęściej dochodzi do rozwoju tej dolegliwości. Najczęstszą przyczyną zapalenia ucha zewnętrznego jest stała lub bardzo częsta ekspozycja zewnętrznych narządów słuchu na działanie wilgoci i wody, przez co może dojść do rozwoju bakterii i grzybów. Schorzenie to często dotyka pływaków, skąd wzięło swoje określenie. Jednak jego ofiarą padają także osoby, które zażywają kąpieli w brudnych zbiornikach wodnych, korzystają z sauny lub przebywają w klimacie tropikalnym. Na rozwój schorzenia wpływ na również noszenie słuchawek czy aparatu słuchowego. Do zapalenia ucha zewnętrznego dochodzi również przy niedosuszaniu narządu po kąpieli, gromadzeniu się woskowiny, jak również przy niewłaściwym stosowaniu patyczków higienicznych i uszkodzeniu naskórka. Objawem zapalenia ucha zewnętrznego może stać się obrzęk i zaczerwienienie w okolicy narządu słuchu, jak również uczucie zatkanego ucha, swędzenie, ból nasilający się podczas przyjmowania napojów i potraw, gorączka i uczucie wycieku z ucha.

Zapalenie ucha środkowego występuje w niemal każdym wieku, ale szczególnie często borykają się z nim małe dzieci. Im dziecko starsze, tym ryzyko zachorowania stopniowo się zmniejsza. Związane jest to przede wszystkim z anatomią. Małe dziecko posiada krótką i szeroką trąbkę słuchową, która niemal poziomo przebiega między jamą bębenkową a gardłem. Jest to bardzo prosta droga dla wirusów, które mogą przenikać z nosa i gardła do ucha malucha. Właśnie dlatego zapalenie ucha środkowego na ogół poprzedza infekcja górnych dróg oddechowych i łatwo można przewidzieć jego nadejście. Zapalenie ucha środkowego wiąże się z bardzo dotkliwym bólem, który dziecko odreagowuje ciężkim płaczem. Zapalenie ucha objawia się najczęściej bardzo wysoką gorączką – nawet powyżej 40 stopni Celsjusza. Towarzyszyć mu może również zaburzenie odruchu ssania, odruchy wymiotne, biegunka, brak apetytu, a przede wszystkim bardzo silny ból. Dzieci skarżą się na szum w uszach, maluszki mogą pocierać uszkiem o posłanie.

Zapalenie ucha wewnętrznego najczęściej rozwija się z niewyleczonego zapalenia ucha środkowego, ale może również być następstwem urazu. Ponieważ często przybiera ono przebieg ukryty, bardzo ważne jest, by szybko je zdiagnozować i leczyć. Zapalenie ucha wewnętrznego objawia się zmęczeniem, osłabieniem, zawrotami głowy i nudnościami, oczopląsem i utratą równowagi. Najczęściej nie występuje ani ból ani podniesiona temperatura. W przypadku nagłego występowania gorączki należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *