Zapalenie ucha

Zapalenie ucha - choroby diagnoza, leczenie

Zapalenie ucha to jedna z dolegliwości, która bardzo często pojawia się u dzieci. Jest to o tyle kłopotliwa choroba, iż nie zawsze powoduje ból. Najczęściej zgłaszamy się do lekarza, gdy ucho boli i to przeszkadza nam w codziennym życiu. Zdarza się jednak, że początkowe lub nawet zaawansowane stadium zapalenia ucha nie jest związane z dokuczliwym bólem. Wtedy wykrywamy dolegliwość znacznie później, a jej leczenie może być nieco bardziej kłopotliwe i długotrwałe.

Zapalenie ucha najczęściej występuje u dzieci. U dorosłych stwierdza się je o wiele rzadziej. Jeśli mamy do czynienia z bolesnym zapaleniem, u lekarza pojawimy się dość szybko. Jeśli jednak zapalenie jest bezbolesne, tym, co powinno nas zmusić do zapisania się na wizytę, jest pogarszający się słuch. Objaw ten zwykle towarzyszy bezbolesnemu zapaleniu ucha środkowego.

Ocenia się, że największe ryzyko zachorowania na zapalenie ucha środkowego występuje u dzieci do trzeciego roku życia. Wynika to przede wszystkim z budowy anatomicznej trąbki słuchowej, która jest krótka i stanowi idealne przejście dla bakterii z gardła i jamy nosowej. W ten sposób wirusy i bakterie szybko mogą dostać się do ucha środkowego i wywołać zapalenie. Wynikiem tego jest fakt, że wiele przypadków zapalenia ucha pojawia się tuż po infekcji górnych dróg oddechowych. Zwykle dzieje się tak właśnie w przypadku najmłodszych pacjentów, dlatego rodzice, których dziecko często choruje, powinni obserwować, czy nie pogarsza się jego słuch.

Co może przyczynić się do zwiększenia ryzyka zachorowania na zapalenie ucha? Przede wszystkim może być to przerost migdałka, który przyczynia się do niedrożności trąbki słuchowej. Inną przyczyną jest rozszczep podniebienia. Często chorują też osoby będące biernymi palaczami tytoniu. Ryzyko zachorowania na zapalenie ucha podnoszą też choroby zatok, jakie przechodzimy.

Jak rozpoznać zapalenie ucha u małego dziecka? Niekiedy pojawiają się wymioty i biegunka. Zapaleniu zwykle towarzyszy drażliwość i wysoka gorączka, która może dochodzić do czterdziestu stopni. Jeśli zapalenie pojawia się u starszego dziecka, może ono skarżyć się na szum w uchu, a często także na osłabienie słuchu. Jeśli słucha dziecka się pogarsza, warto jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Zwykle zapaleniu ucha będzie towarzyszył ból, który jest intensywniejszy w nocy.

Lekarz ogląda przewód słuchowy i na podstawie obserwacji jest w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia z zapaleniem ucha. Jest to badanie otoskopowe. Zwykle leczenie opiera się na podaniu właściwie dobranego antybiotyku. Dołącza się do niego leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Dolegliwości mogą minąć już po dwóch dobach, jeżeli lekarz dobrał właściwy zestaw leków.
Po czasie stosowania antybiotyku konieczne jest kolejne badanie, które pozwala stwierdzić, czy zapalenie zostało dokładnie wyleczone. Niejednokrotnie zdarza się, że ostre zapalenie ucha wywołuje przewlekłe dolegliwości. Warto być pod stałą kontrolą specjalisty po przejściu bolesnego zapalenia.

Polecane wpisy:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *