Pompa infuzyjna

To specjalistyczne urządzenie medyczne stosowane do ciągłego lub cyklicznego, dokładnego dawkowania leku z określoną prędkością i we właściwej dawce. Przeznaczona jest głównie do zastosowań w anestezji, oddziałach intensywnej terapii, kardiologii, neonatologii, onkologii, wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba łatwego, dokładnego dawkowania leku.


W medycynie stosuje się dwa rodzaje pomp: kroplowe i strzykawkowe.

Kroplowe używane są głównie do nawadniania i dożylnych wlewów leków, np. antybiotyków, środków przeciwbólowych czy cytostatyków u pacjentów onkologicznych.

Pompy infuzyjne znalazły zastosowanie przede wszystkim w anestezjologii i intensywnej terapii.

Najczęściej stosowane są pompy infuzyjne strzykawkowe, które mają możliwość precyzyjnego dawkowania leku, którego objętość jest niewielka i niewielki jest przepływ. Umożliwiają one podawanie leku ze ściśle określonym przepływem w jednostce czasu.

Budowa pompy:

Pompa infuzyjna zbudowana jest z korpusu oraz układu elektronicznego. Posiada wyświetlacz umożliwiający podgląd i zmianę parametrów w trakcie infuzji. Przyciski, specjalną "strzykawkę" oraz tłok wraz z siłownikiem, umożliwiający mechaniczne przesuwanie tłoka w "strzykawce".

Do napędu śruby pociągowej, która powoduje przesuw ramienia zastosowany jest silnik, którego prędkość obrotowa sterowana jest przez mikroprocesor.

Mikroprocesor z dużą dokładnością oblicza prędkość obrotów silnika odpowiednio do zaprogramowanych parametrów infuzji.

Steruje odmierzaniem czasu i objętości infuzji, wyświetlaniem odpowiednich informacji i komunikatów na wyświetlaczu Pompa sterowana komputerowo, może pracować bez przerwy przez całą dobę. Bardzo ułatwia pracę anestezjologa i poprawia jej komfort.

 

Profesjonalny sprzęt medyczny