Badanie EKG

Elektrokardiogram, to zarejestrowana aktywność elektryczna serca przy pomocy aparatu EKG. Jest zupełnie nieinwazyjne i bezbolesne. Pozwala ono na ocenę rytmu i częstości pracy serca oraz umożliwia wykrycie uszkodzenia mięśnia sercowego. Badanie EKG wykonuje się za pomocą aparatu EKG. Pacjent musi być w pozycji leżącej i mieć odkryte kończyny i klatkę piersiową.


Elektrody mocuje się na kończynach górnych i dolnych oraz klatce piersiowej przy pomocy specjalnych uchwytów lub przyssawek.

Przy standardowym badaniu EKG, za pomocą aparatu EKG, umieszcza się sześć elektrod na klatce piersiowej oraz po jednej elektrodzie na każdej z kończyn pacjenta. Każda elektroda ma swój kolor i oznaczenie, umożliwia to założenie jej w określonym miejscu i kolejności.

Niezmiernie istotne jest dobre przyleganie elektrod, uzyskujemy je za pomocą żelu lub wody. U mężczyzn czasem konieczne jest zgolenie owłosienia. Żel którym smaruje się skórę przed założeniem elektrod zwiększa przewodzenie pobudzeń elektrycznych.

Rozmieszczenie elektrod kończynowych


medyczny_pl_LP_icons_color_czerwony

Czerwona

prawe ramię
medyczny_pl_LP_icons_color_żółty

Żółta

lewe ramię
medyczny_pl_LP_icons_color_zielony

Zielona

lewa noga
medyczny_pl_LP_icons_color_czarny

Czarna

prawa noga

Rozmieszczenie elektrod przedsercowychAparat EKG rejestruje czynność bioelektryczną wszystkich naszych mięśni, dlatego tak ważne jest aby pacjent podczas badania był rozluźniony, odprężony i nie wykonywał ruchów.

Wynik drukowany jest przez elektrokardiograf, w postaci graficznego wykresu na papierze milimetrowym. Interpretację badania przeprowadza lekarz. Całe badanie trwa około 5-10 minut.

 

Profesjonalny sprzęt medyczny

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ