Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie ciśnieniomierzem mechanicznym.

Wartość ciśnienia tętniczego zmieniają się wielokrotnie w ciągu doby, dlatego zaleca się mierzenie ciśnienia o stałej porze, najlepiej w tych samych warunkach. Przed pomiarem ciśnienia należy odprężyć się i odpocząć około 15 minut. Zaleca się również, aby przez co najmniej 30 minut przed pomiarem ciśnienia nie pić kawy, mocnej herbaty oraz nie palić papierosów.


Osoby praworęczne powinny założyć rękaw od ciśnieniomierza na lewe ramię.

Rękę należy trzymać wyprostowaną, dłonią do góry. Założony mankiet powinien być na poziomie serca. Badający przykłada słuchawkę tak, aby membrana stetoskopu leżała w zgięciu łokcia, tuż nad dużą tętnicą. Najlepiej sprawdzić palcami czy membrana stetoskopu leży bezpośrednio nad tętnicą.

Jeśli ciśnieniomierz mechaniczny ma osobno zegar i gruszkę do nadmuchiwania, to zegar można trzymać w wolnej ręce lub zaczepić o mankiet (z tyłu powinien być specjalny uchwyt). Zamknąć zaworek umieszczony na pompce (przekręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Nie zaciskać zbyt mocno. Nadmuchać rękaw.

W czasie pompowania słuchać bicia pulsu w stetoskopie, patrząc jednocześnie na wskaźnik . Gumowy mankiet napełnia się powietrzem przy pomocy pompki, aż do momentu, kiedy wartość ciśnienia na manometrze przewyższa o 30 mmHg wartość ciśnienia, przy którym zanika tętno(nie słychać bicia tętna).

Spuszczanie powietrza

Powoli odkręcić zaworek tak, aby ciśnienie spadało o 2-4 mmHg z każdym uderzeniem serca (ok. 1-2 kreski na podziałce na sekundę). Zbyt szybkie opróżnienie rękawa ciśnieniomierza, a zatem zbyt szybkie opadanie ciśnienia jest ważne dla dokładności odczytu wyników. Nie powinno się pozostawiać rękawa nadmuchanego dłużej niż jest to konieczne.

Ciśnienie skurczowe

Po odkręceniu zaworka ciśnieniowego należy uważnie nasłuchiwać kiedy pojawi się dźwięk bijącego pulsu. W momencie, w którym zostanie usłyszany puls oznaczamy ciśnienie skurczowe (górne).

Ciśnienie rozkurczowe

Ciśnienie w rękawie powinno nadal w tym samym tempie – czyli 2-4 mmHg na sekundę. Słyszalne dźwięki będą przechodziły przez fazy od ostrego dźwięku do bardziej miękkiego, szeleszczącego. Należy zwrócić uwagę na wskaźnik ciśnienia. W momencie, w którym nie można już usłyszeć pulsu oznaczamy ciśnienie rozkurczowe (dolne).

 

Profesjonalny sprzęt medyczny