Fantomy Szkoleniowe do nauki udzielania Pierwszej Pomocy.

Fantom szkoleniowy służy do symulowania w sposób realistyczny resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Można podzielić je na: fantomy osób dorosłych, dzieci oraz niemowląt i noworodków. Na rynku dostępne w sprzedaży są fantomy od najbardziej podstawowych modeli służących do nauki udzielania pierwszej pomocy, do bardzo zaawansowanych służących szkoleniu ratowników medycznych.


Każdy manekin posiada charakterystyczne anatomiczne punkty orientacyjne.

Fantom osoby dorosłej może również posiadać ramiona oraz nogi. Konstrukcja może być dostosowana do realistycznej symulacji zabiegów ratowniczych takich jak np.: badanie pulsu, intubacja, blokada dróg oddechowych, wkłucia dożylne, defibrylacja.

Wiele modeli posiada wskaźniki mechaniczne bądź elektroniczne pokazujące prawidłowość wykonania czynności tj.: objętość wentylacji, wdmuchnięcie powietrza do żołądka, głębokość uciśnięcia klatki piersiowej lub nieprawidłowe ułożenie rąk. Bardziej wyspecjalizowane modele posiadają głowę odchylaną nie tylko do tyłu ale i do przodu i na boki.

Mogą być ćwiczone takie czynności jak:


medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

intubacja przez usta

medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

wprowadzanie rurki ustno-gardłowej i odsysanie

medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

wentylacja za pomocą worka resuscytacyjnego

medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

wkłucia dożylne oraz podawanie leków

(ramię fantoma posiada sztuczna skórę oraz system żył wypełnionych sztuczną krwią)

W celu bardziej zaawansowanego szkolenia i pełnej analizy efektywności resuscytacji, fantom może być podłączony do komputera.

Oprogramowanie komputerowe pozwala nie tylko na podgląd na bieżąco i archiwizację przebiegu szkolenia, ale też na różne scenariusze prowadzonych ćwiczeń. 

Profesjonalny sprzęt medyczny