Koncentratory tlenu to urządzania, których działanie, opierające się na reakcjach fizycznych, jest w stanie zwiększyć koncentrację tlenu we wdychanym powietrzu – przynoszącą tym samym ulgę w oddychaniu.


Jak działa koncentrator tlenu?

Wewnątrz urządzania znajduje się mieszanka minerałów nazywanych zeolitem. Właściwością wyżej wspomnianych minerałów jest możliwość pochłaniania azotu, która jest kluczowa dla funkcjonowania koncentratorów tlenowych.

Koncentrator tlenu zasysa powietrze z otoczenie w sposób ciągły. Kiedy mieszanina gazów znajdzie się wewnątrz urządzenia zaczyna dochodzić do reakcji fizycznej pochłaniania azotu. Po usunięciu części tego gazu, powietrze –biorące udział w procesie – przepływa przez układ elementów koncentratora tlenu, aby wreszcie trafić, przez wąsy tlenowe do ust lub nosa.

Na koniec azot jest wypuszczany z powrotem do atmosfery. Nie należy się więc martwić o odkładanie się tego gazu, lub inne związane z tym powikłania.Niezależna praca

Koncentrator tlenu zmienia proporcje gazów w powietrzu w sposób ciągły. Przy czym warto zaznaczyć, że nie wykorzystuje do tego mieszanki z butli tlenowej lub tlenu z instalacji. Przekłada się to na znacznie wyższą samowystarczalność. Koncentrator tlenowy do samodzielnej pracy potrzebuje jedynie prądu.  

Wydajność

Koncentrator tlenu, jaki jest przez nas szczególnie polecany, jest w stanie działać w trybie różnych przepływów. Nowoczesne urządzenie pracuje w zakresie od 0 do 5 litrów na minutę. W zależności od wybranego przepływu, koncentracja drogocennego gazu będzie się zmieniać. Zawartość tlenu będzie spadać wraz z przepływem gazu.

Koncentrator tlenowy, w zależności od przepływu, będzie stale tłoczył powietrze o następujących wartościach:
-0.5 l/min–3l/min: ≥90%
-4l/min: ≥82%
-5l/min: ≥78%
Warto jest zauważyć że obecność tlenu w powietrzu, w normalnych warunkach, wynosi około 20,9%.


Zastosowanie

Koncentrator tlenu może być stosowany w wielu miejscach i z różnych powodów. Może być stosowany w prywatnych domach, ponieważ jest bezpieczny i nie wymaga fachowej obsługi. Z tych samych powodów koncentrator tlenu idealnie odnajdzie się w domach pomocy społecznej lub w domach seniora.

Z racji tego, że jest to profesjonalne urządzenie – o czym świadczą i potwierdzają jego parametry – może być stosowany w klinikach, ceniących sobie wysoką klasę sprzętu. Można go używać też w szpitalu, gdzie koncentrator tlenu przyniesie ulgę osobie osłabionej chorobami dróg oddechowych, w tym chorobami płuc.


Konserwacja

Chcąc, by koncentrator tlenu działał poprawnie, bezpiecznie i skutecznie kluczowe jest zadbanie o jego sprawność. Niektóre podzespoły takie jak filtr, muszą być wymieniane częściej od innych, aby urządzenie sprawowało się bez zarzutu.

Niedbanie o koncentrator tlenu może znacząco skrócić jego życie, lub spowodować niebezpieczna usterkę. Dlatego kluczowe jest kontaktowanie się z gronem specjalistów, którzy doradzą w kwestii konserwacji, a w razie potrzeby, zaoferują wymienne elementy i podzespoły.

Kwestie bezpieczeństwa

Koncentrator tlenu nie oznacza się negatywnym wpływem na zdrowie organizmu. Podnosi on poziom nasycenia krwi tlenem co ma kluczowe znaczenia dla naszego zdrowia i samopoczucia. Dlatego koncentrator tlenu jest kluczowy w przypadku osób cierpiących na niedotlenienie wywołane chorobami lub zwyrodnieniem dróg oddechowych.

Należy pamiętać, że koncentrator tlenu nie jest podłączony do instalacji tlenowej ani nie wykorzystuje do działania mieszanki z butli. Uniezależnienie się od zewnętrznych źródeł tlenu ma ogromne znaczenie w kwestii bezpieczeństwa, ponieważ znacząco ogranicza możliwość pożaru i wybuchu. Uwaga: Korzystanie z urządzenia zaleca się skonsultować z lekarzem.

Polecane urządzenie

W szczególności polecamy koncentrator tlenu KSOC – 5. Jako hurtownia medyczna z 30 letnią tradycją, posiadamy ogromne doświadczenie w branży. Dlatego oferujemy tylko profesjonalny sprzęt medyczny. Wspomniany model można znaleść na naszej stronie internetowej medyczny.pl, gdzie nasz zespół doświadczonych pracowników przedstawi zarówno: ofertę hurtową jak i indywidualną.

 

Profesjonalny sprzęt medyczny