Laryngoskop

To inaczej wziernik krtaniowy. Przyrząd umożliwiający obejrzenie krtani lub założenie rurki intubacyjnej.


Budowa laryngoskopu

Laryngoskop składa się z rękojeści z zasilaniem bateryjnym lub akumulatorowym oraz wymiennej łyżki. Najczęściej stosowane są łyżki typu McIntosh (zakrzywione) lub Miller (proste).

Występują one w różnych rozmiarach i z różnym oświetleniem, standardowym lub światłowodowym. Użycie łopatki określonego kształtu zależy od warunków anatomicznych osoby badanej.

Laryngoskopia

inaczej wziernikowanie krtani, wykonywane przez laryngologa. Jest to oglądanie krtani za pomocą laryngoskopu (laryngoskopia bezpośrednia), często w celu wykonania intubacji dotchawiczej. Występuje również laryngoskopia pośrednia, czyli oglądanie krtani na pomocą lusterka krtaniowego i lampy czołowej.

U osób przytomnych laryngoskopię należy wykonywać w znieczuleniu miejscowym, ogólnym lub uśpieniu ponieważ wywołuje ona odruchy obronne.

Konieczne jest też zwiotczenie mięśni poprzecznie prążkowanych. Są to odruchy wymiotne lub krtaniowe, napinanie mięśni szczęk i gardła.

Laryngoskopię bez znieczulenia i zwiotczenia można wykonać tylko wtedy, gdy pacjent jest nieprzytomny, ma zniesione odruchy wymiotne, krtaniowe lub porażone nerwy krtani.

 

Profesjonalny sprzęt medyczny