Pulsoksymetr

To niezwykle wartościowe urządzenia o użyteczności, której wciąż w pełni nie wykorzystujemy. Ich działanie może nie tylko, okazać się kluczowa w przypadku wczesnego wykrycia potencjalnie niebezpiecznych chorób układu oddechowego lub krwionośnego, ale może być też precyzyjnym narzędziem dającym wgląd w parametry zdrowotne takie jak desaturacja, saturacja i tętno.


Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr napalcowy emituje wiązkę czerwonego i podczerwonego światła. Wspomniane promienie przenikają przez nasze naczynia na drugą stronę palca. Po wydostaniu się z naszych tkanek natrafia na czujnik znajdujący się w drugiej części pulsoksymetru. Światło pokonuje więc drogę z jednej części urządzania, przez naczynia w palcu, do jego drugiej części wyposażonej w czujnik.

Następnie dochodzi do mierzenia start promieni, które nie przedostały się do czujnika. Na podstawie tych danych dochodzi do analizy, której skutkiem jest wykres tętna i saturacja krwi. Mechanizm opiera się na prostej właściwości charakteryzującej naszą krew: w zależności od nasycenia krwi tlenem zmieniają się jej właściwości, dotyczące pochłaniania światła.

Podsumowując: dzięki emisji i odbiorze światła rejestrujemy dane, które są analizowany w oparciu o wyżej wymienioną właściwość. Stosując prostą regułę możemy otrzymać dużą ilość cenach danych i parametrów dotyczących naszej krwi, które dają obraz naszego stanu zdrowia. Jakie parametry jest w stanie przedstawić pulsoksymetr na palec?


Funkcje

Urządzenia znajdujące się w naszej ofercie posiadają liczne ważne i unikatowe funkcje odróżniające je od niecertyfikowanych modeli. Polecane przez nas pulsoksymetry charakteryzują się aspektami kluczowymi dla bezpieczeństwa takimi jak:
• Alarm sygnalizujący zbyt małe nasycenie lub zbyt niski puls.
• Przebieg tętna
• Analiza wyników
• Kolorowy wyświetlacz
• Łącze Bluetooth
• Zmiany przepływu ilości krwi (krzywa pletyzmograficzna)

Pulsoksymetr medyczny jest źródłem wielu pożytecznych informacji dotyczących naszego organizmu. Niektóre z pośród pokazywanych przez niego danych są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Znając ich wartości możemy szybciej podjąć decyzje o konieczności wizyty u specjalisty.


Odpowiedzi na pytania:


medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

Kiedy wyniki są „w normie”?

Zdrowa fizycznie osoba powinna się spodziewać wyników nasycenia tlenem na poziomie: SpO2 95-99%. Taka wartość jest uznawana za prawidłową. Odczyt niższy od normy, przekłada się na zagrożenie spowodowane potencjalną chorobą układu: krwionośnego lub oddechowego. Prawidłową reakcją na taki odczyt powinna być konsultacja lekarska, lub przynajmniej zastanowienie się nad przyczyną niskiego wyniku. Pulsoksymetr medyczny jest więc urządzeniem, umożliwiającym prewencję chorób, wyżej wspomnianych układów.
medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

Kiedy odczyt daje powody do niepokoju?

Według fachowej literatury jeżeli pulsoksymetr na palec, pokaże wynik nasycenia krwi tlenem wynoszący 90% lub mniej powinniśmy skierować się do lekarza. Należy pamiętać, że taki odczyt oznacza niedotlenienie organizmu i poważne zagrożenia stanu naszego życia i zdrowia. W przypadku analizy nocnej, jeśli pulsoksymetr medyczny wskaże nam odczyt desaturacji krwi tlenem wynoszący 4% powinniśmy udać się do lekarza aby potwierdzić lub odrzucić, ryzyko zespołu bezdechu sennego

Kiedy udać się do lekarza?

Pulsoksymetr na palec umożliwia prowadzenie bezinwazyjnych badań profilaktycznych. Jeżeli korzystamy z tego urządzania regularnie, możemy szybko wykryć aberracje, prawidłowych wyników. Powszechni wiadome jest, że w diagnostyce kluczowe jest szybkie działanie we wczesnej fazie choroby. Stosując pulsoksymetr medyczny jesteśmy w stanie wykryć potencjalną chorobę zanim jej objawy się uwidocznią, w niebezpieczny sposób. Na przykład niski poziom saturacji krwi, przy krótkim badaniu, zostanie podkreślony alarmem wizualnym i dźwiękowym. Taki alarm będzie świadczył o konieczności wizyty u specjalisty Innym powodem może być alarm dotyczący desaturacji – ODI4. Badanie – analiza odbywa się w trakcie snu, w nocy. Alarm zostanie wyświetlony wtedy, kiedy saturacja obniży się o 4% w odniesieniu do lini bazowej. Ten wynik oznacza prawdopodobieństwo wystąpienia bezdechu sennego. W przypadku wystąpienia bezdechu, należy niezwłocznie udać się do lekarza.


Co wskazuje na konieczność wykonania pomiaru?

Najczęstszymi objawami niedotlenia są zawroty głowy i uczucie duszności. Wiedząc o czym obawy mogą świadczyć, nie powinniśmy ich lekceważyć, ponieważ konsekwencje mogą spowodować trwały uszczerbek na naszym cennym zdrowiu. Oczywiście istnieje więcej powodów zawrotów głowy, które nie są spowodowane chorobami. Powodem ich wystąpienia może być objaw psychiczny jak na przykład ciągły stres. Jako osoby znające potencjalne ryzyko powinniśmy jednak za wczasu wykluczyć widmo chorób. W tym celu pulsoksymetr na palec przydaje się, jako proste narzędzie prewencji. Same bóle lub duszności nie dostarczają nam wiedzy, wystarczającej aby uznać je za objaw choroby, dlatego pulsoksymetr medyczny może okazać się pomocny w niejednoznacznej sytuacji.


medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

Jak wybrać pulsoksymetr medyczny?

Wybierając urządzanie musimy koniecznie zwrócić uwagę na kilka jego właściwości. Zasadnicze, z pośród nich, dotyczą jego sprawnego i bezpiecznego działania. Każdy pulsoksymetr medyczny musi spełniać dwa wymogi: posiadać certyfikat CE i ISO. Wtedy może stwierdzić, że jest to „urządzanie medyczne”. Najprostszy sposób na sprawdzanie przeznaczania urządzania to odszukanie informacji o stawce VAT. Jeżeli ufamy sprzedawcy, który wystawia to urządzanie ze stawką 8%, która dotyczy urządzeń medycznych, możemy się spodziewać że urządzanie najpewniej ma certyfikaty. Oczywiście można też poprosić o pokazanie dokumentów przed zakupem. Należy pamiętać, że cechą odróżniającą urządzania medyczne od zwykłych jest precyzja w pomiarze. Wartość ta wiąże ze sobą wyższą cenę. Znając dokładnie właściwości pulsoksymetrów i zdając sobie sprawę z tego jak ważne jest to urządzanie, nie powinniśmy się kierować ceną przy zakupie, ale pewnością co do jakości pulsoksymetru
medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

Co oznaczają ceryfiakty lub ich brak?

CE - to oznakowanie charakteryzujące urządzanie, które spełniają minimalne wymogi charakteryzujące rynek europejski. Brak tego ceryfiakntu może cechować sprzęt, który jest niebezpieczny. W przypadku nieoznakowanego urządzenia może, na przykład dojść do zapalenia baterii, lub po prostu sprzęt nie będzie działał. ISO 13485 - to międzynarodowa norma jakości oznaczająca „Wyrób medyczny”. Nie wchodząc zbytnio w zawiłości prawne, pulsoksymetr medyczny musi spełniać oba standardy. Dlatego sugerujemy rozważać zakup jedynie modeli, spełniających podane kryteria. Oferta w medyczny.pl
 

Profesjonalny sprzęt medyczny