Pulsoksymetr

Urządzenie elektroniczne służące do nieinwazyjnego pomiaru przezskórnego, wysycenia krwi tlenem (saturacji). Jednocześnie rejestruje również częstotliwość pracy serca (puls).

Działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali – czerwonego i podczerwonego.

Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (SpO2). Algorytm obliczania jest z reguły skonstruowany w sposób uniezależniający wyniki od grubości tkanki pacjenta oraz innych czynników indywidualnych (jak lakier na paznokciach, blizny, anomalie anatomiczne).


Pulsoksymetr składa się z jednostki centralnej oraz czujnika.

Dostępne są również przenośne wersje zasilane przez baterie oraz specjalnie przystosowane wersje militarne. Czujnik pulsoksymetru zakłada się najczęściej na palec u ręki. Niekiedy zakłada się na palec u nogi, płatek ucha, a u noworodków na stopę lub nadgarstek (wymaga to innego rodzaju czujnika).

W zależności od potrzeb używa się czujników jednorazowych oraz wielokrotnego użycia. Do diagnozy pacjent musi tylko włożyć swój czubek palca w czujnik i zmierzone nasycenie hemoglobiny zostanie wykazane na wyświetlaczu lub ekranie pulsoksymetru.

Wiele chorób dróg oddechowych prowadzi do obniżenie nasycenia hemoglobiny w ludzkiej krwi.

Wskazania do zastosowania pulsoksymetru:


medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

niewydolność oddechowa lub jej podejrzenie

medyczny_pl_LP_icons_color_jasny_niebieski

monitorowanie stanu pacjenta:

  • w czasie znieczulenia ogólnego i bezpośrednio po jego zakończeniu
  • podczas stosowania tlenoterapii
  • w trakcie każdego stanu ciężkiego chorego

Prawidłowy poziom saturacji tlenem wynosi od 95 do 99%.

Z klinicznie medycznego punktu widzenia bardzo ważne jest aby stwierdzić tak szybko, jak to możliwe nasycenie hemoglobiny u pacjenta, po to by lekarze mogli na czas rozpoznać problemy.

 

Profesjonalny sprzęt medyczny

dla Twojej firmy

SPRAWDŹ NASZĄ OFERTĘ